Święto to zostało ustanowione na mocy rezolucji ONZ z 28 listopada 2012 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca nas w tym dniu do zwrócenia uwagi na problemy lasów na całym świecie.
W tym roku tematem przewodnim zdrowe lasy dla zdrowych ludzi. Ma on uświadomić ludziom, że jakość naszego życia jest w dużym stopniu związana z obecnością zdrowych ekosystemów leśnych.
Obecność zieleni wysokiej korzystnie wpływa na komfort życia. Chodzi tu nie tylko o efekty społeczne i ekologiczne, ale także ekonomiczne. Duże drzewo dzięki transpiracji obniża temperaturę w swoim otoczeniu, zastępując pracę dziesięciu klimatyzatorów.
Jednak wpływ lasów na nasze życie dotyczy także wielu innych aspektów. Korzyści płynące z obecności ekosystemów leśnych na naszej planecie to między innymi:
- magazynowanie węgla, pomagające tym samym łagodzić skutki zmian klimatu. Szacuje się, że w lasach jest zgromadzona prawie połowa światowych zasobów węgla znajdującego się w glebie i roślinach;
- pozytywny wpływ na lokalny klimat;
- produkcja tlenu. Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;
- usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń i drobnocząsteczkowego pyłu, ponieważ drzewa są doskonałymi filtrami powietrza,
- redukcja hałasu, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych;
- zwiększenie różnorodności biologicznej, gdyż dobrze zarządzane lasy zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt;
- pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Lasy to doskonałe miejsce miejsce do aktywnego i zdrowego trybu życia oraz spotkań towarzyskich;
- leki wytwarzane z roślin leśnych;
- bariera dla przenoszenia chorób ze zwierząt na ludzi. Ponad 30% nowych chorób zgłoszonych po roku 1960 przypisuje się zmianom użytkowania gruntów, w tym wylesianiu.
- żywność pochodząca z lasu, która ma kluczowe znaczenie dla prawie miliarda ludzi na całym świecie;
- ochrona zasobów wodnych, ponieważ lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę i zapobiegają powodziom magazynując wodę zarówno w biomasie, jak i glebie;
Leśnicy z Krotoszyna posadzą w tym roku prawie milion drzew, które w czasie wzrostu zwiążą dwutlenek węgla z atmosfery, przyczyniając się tym samym do redukcji efektu cieplarnianego. Szacujemy, że każdego roku lasy naszego nadleśnictwa zużywają ok. 20 tysięcy ton CO2 do produkcji drewna. Dzięki wykorzystaniu produktów drewnianych spowalniamy zmiany klimatyczne. Nawet jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii zgromadzonej w drewnie do ogrzewania naszych domów możemy spać spokojnie, gdyż lasy zwiążą ją powtórnie w procesie fotosyntezy. Nie przyczyniamy się więc do pogorszenia jakości życia.