Dlaczego skórka banana jest świetna na nawóz?
Jak pewnie się domyślasz, decydujące znaczenie w tej kwestii ma jej budowa chemiczna. Innymi słowy – pierwiastki i związki, które w się w niej znajdują. A tych cennych dla Twojego ogrodu jest całkiem sporo. To m.in. potas, fosfor, magnez, siarka, wapń i kwas krzemowy. Sprzyjają one zwłaszcza roślinom kwitnącym. Nie tylko wspierają ich zdrowy wygląd, ale też często poprawiają ich smak!
Rodzaje nawozów ze skórek banana
Pewnie zaskoczymy Cię informacją, że nawóz ze skórki banana można przygotować na wiele różnych sposobów. Możesz zakopać skórki w ogrodzie, zrobić z nich wyciąg, wzbogacić nimi kompost, stworzyć odżywczy proszek, a nawet gnojówkę!
Zakopywanie skórek – najprostszy nawóz ze skórki
Najłatwiejszy sposób na użyźnienie ziemi i odżywienie roślin z wykorzystaniem skórki od banana polega na zakopaniu ich w miejscu, w którym następnie będziesz sadzić rośliny. Pamiętaj, żeby przed pokrojeniem i zakopaniem skórek starannie je oczyścić. Skórki zakop przynajmniej 2 tygodnie przed sadzeniem roślin, żeby zdążyły się już nieco rozłożyć i odżywić glebę. Więcej skutecznych sposobów nawożenia ziemi znajdziesz na https://egardenion.pl/.
Wyciąg ze skórek bananów
Skórki z banana możesz też umieścić w litrowym słoiku, zalać ciepłą wodą i pozostawić w zacienionym miejscu na 2 dni. Jeden litr roztworu rozcieńcz litrem wody. Gotowe! Ten płynny nawóz możesz już swobodnie stosować w swoim ogrodzie.
Składnik kompostu
Jeśli w swoim ogrodzie masz pojemnik na kompost, możesz wrzucić do niego skórki bananów. W ten sposób zaszczycisz go dodatkową porcją składników nawożących, za które podziękują Twoje rośliny.
Suszone skórki
Rozdrobnione skórki możesz też podpiec w piekarniku przez 2 godziny w temperaturze około 100 stopni, a następnie zmielić na proszek. Ten przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku i wykorzystaj w miarę potrzeby.
Gnojówka ze skórek bananów
Alternatywa dla opisanego wcześniej roztworu. Tego rodzaju nawóz powstaje nie przez 2 dni, lecz przez aż 2 tygodnie. Nie bez przyczyny nazywany bywa gnojówką – wszystko przez nieprzyjemny zapach. Na produkcję tego nawozu zdecyduj się wtedy, gdy masz pewność, że znajdziesz dla niego miejsce z dala od domu. Jeden litr gnojówki rozcieńcz 10 litrami wody.
Do czego wykorzystać nawóz ze skórek bananów?
Znasz już kilka sposobów na kreatywne zagospodarowanie skórek bananów. Jakie rośliny mogą skorzystać na tym nietypowym nawozie? Szczególnie różnego rodzaju rośliny ozdobne. Zarówno te, które trzymasz w domu w doniczce, jak i kwiaty ogrodowe. Należą do nich paprotki, róże, hortensje, filodendrony, storczyki, fuksje, monstery czy skrzydłokwiaty.
Nawozami na bazie skórki banana możesz jednak nawozić też warzywa, pomidory, paprykę, ogórki czy dynię, a także owoce – choćby truskawki, poziomki, jagody czy maliny. Polecany ekologiczny nawóz wpływa nie tylko na wygląd liści i kwiatów, ale też na walory smakowe owoców!
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.