reklama

Parasol, czyli ochrona przed słońcem

Opublikowano:
Autor:

Parasol, czyli ochrona przed słońcem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane

Parasole zostały wymyślone w miejscu i kraju, gdzie rzadko lub wręcz sporadycznie pada deszcz, za to często świeci słońce. Parasol został stworzony właśnie po to, aby chronić nas przed słońcem, a jego nazwa w języku hiszpańskim „parasol” ma dokładnie takie znaczenie. Parasole ogrodowe dają cień i ochłodę w upalne dni. Pozwalają odpocząć od słońca, chronią przed przegrzaniem organizmu oraz szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki nim możemy przebywać na świeżym powietrzu nawet w bardzo gorący dzień  przez wiele godzin nie odczuwając zmęczenia czy znużenia.

Dawniej elitarny, dzisiaj egalitarny

Obecnie parasol to bardzo egalitarny przedmiot spotykany praktycznie w każdym domu i na ulicy. Ale nie zawsze jednak tak było. W czasach starożytnych parasol stanowił unikalny przedmiot i był symbolem luksusu, a nawet władzy. Wówczas parasol traktowany był na równi z berłem królewskim i spotykano go tylko u najwyższych dostojników. Później zawitał także w rodzinach wyjątkowo zamożnych arystokratów. Na starych malowidłach odnajdujemy parasole rozpostarte nad głowami władców starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Asyrii i Grecji. Również w antycznym Rzymie parasole były oznaką luksusu. Wytwarzano je ze skóry. Nie wyglądały wprawdzie tak elegancko i dostojnie jak misterne chińskie parasolki z jedwabiu, na którym artyści malowali kwiaty, ptaki i pejzaże. Rzymianki używały parasol jako element ich stroju oraz rekwizyt niezbędny podczas wyjątkowych okazji. W trakcie igrzysk – podczas walk gladiatorów i innych krwawych spektakli – parasol nie tylko chronił przed upalnym słońcem, ale także chronił przed brutalnymi widokami na arenie.

Parasol – wyrafinowanie i luksus

Na przestrzeni kolejnych stuleci parasol nadal oznaczał wyrafinowanie i luksus. W Europie parasolki stały się popularne w XVI wieku - we Włoszech i na francuskim na dworze króla słońce - Ludwika XIV. Już wówczas rzemieślnicy zaczęli wytwarzać różne rodzaje parasoli – duże parasole męskie i lekkie damskie. Nie były jednak tak piękne jak chińskie, które dla wielu ówczesnych arystokratów stanowiły przedmiot pożądania i były unikatami w zbiorach bogatych kolekcjonerów. Na początku XVIII wieku rozpoczęto nawet produkcję chińskich parasoli we Francji i w Anglii. Natomiast pierwszy składany parasol pojawił się we Francji na wiosnę 1715 roku.

Obecne parasole na każdą pogodę

Współczesny parasol bardziej kojarzy się z jesiennym deszczem i słotą. Wyjątek od tej reguły stanowią niezwykle nowoczesne, rozłożyste parasole ogrodowe. Stanowią one praktyczny i jednocześnie ozdobny element ogrodu. Są niezwykle wygodne, wystarczy jeden wprawny ruch, a czasza parasola rozkłada się lub składa w zależności od potrzeb. Mogą z powodzeniem zastąpić zadaszoną altankę, zwłaszcza te, które można ustawić pod różnym kątem. Najnowsze modele parasoli ogrodowych znajdą Państwo w serwisie internetowym https://cloveris.pl/pl/c/Parasole-ogrodowe/40. Przy wyborze parasola ogrodowego warto zwrócić uwagę na mechanizm otwierający i zamykający parasol oraz jego podstawę. Kolejną ważną zaletą parasola jest odpowiednia tkanina, która chroni przed promieniowaniem UV.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo