Bezpieczeństwo przy podnoszeniu
To na ile senior jest w stanie sam się poruszać zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od stanu zdrowia, ale również ogólnej kondycji a także wagi. Najczęściej podnoszenia wymagają osoby z chorobami układu ruchu, demencją a także podopieczni z otyłością.Główną zasadą jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa, zarówno dla starszej osoby jak i dla opiekuna. Ważna przy tym jest ergonomia ruchu, nie wystarczy użyć ogromnej siły, potrzebna jest także odpowiednia technika. Nieprzemyślane ruchy mogą wiązać się z kontuzją opiekunki lub pogłębieniem urazu seniora.
W związku z tym należy opracować jak najbardziej wydajny sposób i korzystać z każdej dostępnej pomocy, w tym o ile to możliwe pomocy seniora. To bardzo ważne, żeby w miarę możliwości współpracował z opiekunem. W tym celu niekiedy trzeba wcześniej przygotować starszą osobę na konieczność zmienienia pozycji, jeżeli będzie agresywna i niechętna należy ją uspokoić i spróbować przekonać do włączenia się w proces transferu. Będzie to korzystne dla obu stron.
Aby zwiększyć swoją wygodę, przygotowując się do podnoszenia osoby starszej należy zdjąć jakąkolwiek biżuterię, zegarki i inne elementy garderoby, które mogą podrapać lub skaleczyć. W zamian warto założyć buty ze specjalną, antypoślizgową podeszwą. Pozwoli to maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo seniora, ponieważ wyeliminuje ryzyko niepożądanych, gwałtownych ruchów.
Następny krok to odpowiednie przygotowanie i właściwy chwyt. Opiekun powinien przy podnoszeniu utrzymywać postawę zalecaną przez specjalistów i uważać również na postawę podopiecznego. Należy ustawić się jak najbliżej i pilnować by ciężar rozdzielał się równomiernie na obie strony ciała. Przy podnoszeniu osoby starszej bardzo niewskazane jest wyginanie kręgosłupa w łuk i robienie tego na nieugiętych kolanach. Należy je zgiąć, a pozostawić proste plecy. Generalnie stanowczo lepiej używać raczej mięśni nóg a także pamiętać by napiąć mięśnie brzucha. Do podnoszenia podopiecznego najwygodniej stanąć w lekkim rozkroku i jedną nogę wysunąć delikatnie do przodu dla utrzymania równowagi. Aby uniknąć urazów mięśni górnej części ciała, pilnujmy by osoba starsza nie obejmowała nas wtedy za szyję. Nie bez znaczenia jest także wysokość łóżka, więc jeśli to możliwe i podopieczny dysponuje łóżkiem rehabilitacyjnym, dostosujmy je dla jego wygody i bezpieczeństwa.
Jak bezpiecznie i sprawnie podnosić osobę starszą
Rehabilitanci i lekarze a także ludzie, którzy na co dzień pracują w opiece osób starszych, radzą nie tylko co robić, ale także czego się wystrzegać podczas podnoszenia seniora:
- nie można pozostawać zbyt długo w pozycji stojącej
- nie podnosić chorego przy nieugiętych kolanach; podczas podnoszenia należy używać raczej mięśni nóg, a nie mięśni górnej części ciała, nie schylać się tylko kucać,
- należy zmniejszać odległość pomiędzy osoba podnoszoną a opiekunem,
- unikać dźwigania przy równoczesnym skręcie kręgosłupa na boki,
- warto równomiernie obciążać kręgosłup (np. przy podnoszeniu utrzymywać postawę z rozstawionymi stopami, aby ciężar rozdzielał się na obie strony),
- unikać podnoszenia podopiecznego w pozycji, kiedy on przytrzymuje się szyi,
- nie należy wykonywać zbyt szybkich ruchów, szarpnięć
- przez cały czas pamiętać o napiętych mięśniach brzucha
Sprzęt pomocny do podnoszenia podopiecznego
Aby podnosić podopiecznego nie narażając się na ryzyko powstania urazów kręgosłupa, warto nie tylko stosować się do powyższych rad ale także zainteresować specjalnym sprzętem. Nie zawsze podnoszenie seniora musi się wiązać z dużym wysiłkiem dla mięśni. Istnieje szereg pomocy: pasy i prześcieradła, które pomagają w transferze ręcznym, ale również elektryczne przenośniki, podciągniki. Żeby ułatwić życie osobie starszej o ograniczonej mobilności, często trzeba dostosować do niej otoczenie. Opiekunka w takiej sytuacji może poinformować o konieczności wyposażenia mieszkania w sprzęt pomocny do transferu i przemieszczania się seniora. Zazwyczaj wystarczy usunąć progi, zamontować kilka poręczy i uchwytów. Także w łazience przyda się kilka zmian: położenie maty antypoślizgowej zwiększy bezpieczeństwo, a najwygodniejszy na kąpiel będzie prysznic z brodzikiem, w którym można ustawić krzesełko kąpielowe.
Zdrowie opiekunki a podnoszenie seniora
Jeśli szukasz pracy i rozważasz podjęcie się opieki osób starszych, to ten element rozważ szczególnie. Seniorzy, zwłaszcza mężczyźni, zazwyczaj są wyżsi i ważą więcej, niż ich opiekunki. Potrzeba więc dużo siły fizycznej by podołać takim obowiązkom. Dla maksymalnego bezpieczeństwa własnego, opiekunka bezwzględnie powinna stosować się do prawidłowych technik podnoszenia. Jeżeli to tylko możliwe, dom seniora warto wyposażyć w odpowiednie pomoce. Pierwsze dni mogą być nieco trudne, ale przy odrobinie cierpliwości i współpracy, zarówno opiekunka jak i senior nabiorą wprawy i wdrożą się w rutynę dnia codziennego.ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.