Zarobki za granicą wydają się być bardziej atrakcyjne, niż te w rodzimym kraju. Interesuje cię praca w Holandii? Poznaj realia tego kraju i dowiedz się, czy wyjazd do Holandii to dobry pomysł.
Holenderski rynek pracy każdego roku kusi tysiące Polaków. Nic dziwnego, że ci coraz częściej zastanawiają się, gdzie znaleźć sprawdzony transport do Holandii i niejednokrotnie dyskutują o tym, czy praca w tym kraju jest tak dobra, jak głosi obiegowa opinia. Dowiedz się więcej i sam przekonaj się, czy praca w Holandii jest dla ciebie.
Pobyt w Holandii – niezbędne dokumenty
Choć dla wielu jest to oczywiste, nie wszyscy wiedzę, co jest potrzebne do pracy w Holandii. Aby legalnie przebywać i wykonywać pracę w tym kraju, powinniśmy mieć aktualny dokument potwierdzający naszą tożsamość, ubezpieczenie zdrowotne, umowę o pracę zawartą na miejscu z pracodawcą, a także numer podatkowy BSN, o który ubiegać możemy się w urzędzie podatkowym. Dłuższy pobyt, czyli taki, który trwać będzie więcej niż 4 miesiące wymaga także zgłoszenia w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji, a także zameldowania w obecnym miejscu zamieszkania.
Praca w Holandii – wynagrodzenie
Holendrzy od lat uskarżają się na tak zwane wiekówki, czyli zarobek zależny od wieku danego pracownika. Oznacza to, że dwie osoby w różnym wieku będące na tym samym stanowisku i wykonujące takie same czynności, otrzymują różną stawkę godzinową. Młodszy pracownik zarobi mniej od swojego starszego kolegi po fachu. Dlatego wynagrodzenie za pracę w Holandii tak naprawdę trudno jest ściśle określić. Na szczęście pracodawcy w tym kraju coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników z zagranicy i przedstawiają im oferty pracy w Holandii bez wiekówki, w których stawka godzinowa zależna jest od charakteru danej branży.
Koszt życia w Holandii
Od dawna wiadomo, że choć ceny usług niejednokrotnie okazują się być wyższe, niż w Polsce, ogólne koszty życia w tym kraju nie są zbyt wysokie, a uczciwa praca w Holandii pozwala na godne i dość satysfakcjonujące życie. Ci, którzy decydują się na regularne odkładanie pieniędzy, w ciągu kilku miesięcy mogą zgromadzić niemałe oszczędności. Nic więc dziwnego, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób szuka odpowiedz na pytanie, jak znaleźć dobrą pracę zagranicą, a także, który
bus do Holandii będzie najlepszy.
Czy znajomość języka jest konieczna?
Nie da się ukryć, że mieszkańcy Holandii bardziej przychylnie patrzą na osoby, które chociaż w podstawowym stopniu znają język Holenderski. Na szczęście dziś w Internecie znajdują się liczne oferty pracy za granicą bez znajomości języka, którego nieznajomość absolutnie nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Warto jednak pamiętać, że znajomość języka Niderlandzkiego bez wątpienia przyda się podczas wizyty u lekarza, w szpitalu, bądź podczas załatwiania spraw urzędowych nie przez zakład pracy, lecz na własną rękę. W niektórych gminach kursy języka niderlandzkiego są częściowo refundowane. Aby uzyskać więcej informacji, warto udać się do gminy, która na czas pobytu jest naszym miejscem zamieszkania.