Co jest dostępne w ramach rządowego programu in vitro?
Zakres rządowego programu in vitro obejmuje maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. W ramach tego programu pary mogą skorzystać do 4 cykli wykorzystujących własne komórki rozrodcze lub nasienie dawców, do 2 cykli zapłodnienia przy użyciu oocytów od dawczyń, z możliwością zapłodnienia łącznie 6 komórek jajowych w ramach jednego cyklu, oraz do 6 cykli wykorzystujących dawstwo zarodków. Ponadto drugim celem programu jest zapewnienie wsparcia dla osób leczonych onkologicznie poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia, co zapewnia ochronę płodności na przyszłość. Aby skorzystać z tej opcji, ustalono kryteria wiekowe, zgodnie z którymi kobiety mogą przystąpić do programu do 40. roku życia, a mężczyźni do 45. roku życia.
Jakie są kryteria kwalifikujące pary do ogólnopolskiego programu in vitro?
Program finansowania in vitro ma działać od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku. Roczny budżet państwa, jaki został na niego przeznaczony wynosi 500 mln złotych, co łącznie daje 2,5 mld złotych. Do programu mogą się zakwalifikować pary, które otrzymały diagnozę bezwzględnej niepłodności albo leczyły się nieskutecznie w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu. Istotnym kryterium jest także status związku, ponieważ para musi być małżeństwem lub pozostawać we wspólnym pożyciu. Dodatkowo nie ma znaczenia wcześniejsze korzystanie z programów finansowanych przez samorządy lub programów rządowych. Program otwarty jest także dla pacjentów posiadających kriokonserwowane zarodki. Co ważne nie jest w nim wymagana określona wartość rezerwy jajnikowej. Następnym ważnym kryterium kwalifikacji jest wiek, przy czym kobiety mogą przystąpić do programu do 42. roku życia przy korzystaniu z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, a w przypadku dawstwa oocytów lub zarodków górna granica wieku wynosi 45 lat. Dla mężczyzn limit wiekowy to 55 lat.
Gdzie skorzystać z finansowania in vitro?
Osoby zainteresowane skorzystaniem z rządowego programu in vitro mogą udać się do wybranych ośrodków wspomaganego rozrodu, które zostały wyłonione jako realizatorzy w drodze konkursu. Jedną z takich placówek jest Klinika Bocian w Poznaniu, specjalizująca się w leczeniu niepłodności i in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Aby uzyskać więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, można skontaktować się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 61 635 00 55 lub odwiedzić ich stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro