reklama

Czy rolnik może pracować w gospodarstwie będąc na kwarantannie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy rolnik może pracować w gospodarstwie będąc na kwarantannie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoPraca w polu i gospodarstwach wre w najlepsze, a koronawirus nie odpuszcza, również gospodarzom. Ci niejednokrotnie przebywają w izolacji domowej i zastanawiają się czy w takiej sytuacji mogą pracować w gospodarstwie. Co na to resort rolnictwa?
reklama

Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego, rolnik pozostający w kwarantannie jest osobą zdrową, mającą potencjalny kontakt z osobą chorą.

 

Jeżeli rolnik jest zdrowy, czyli nie został jeszcze przebadany lub po pierwszym badaniu nie wykryto wirusa, wtedy może pracować na terenie gospodarstwa, będąc na kwarantannie. (…) Rolnik może przemieścić się na pole oddalone od domu. Jednakże należy zachować podczas przemieszczania się na pole i podczas pracy w gospodarstwie rolnym wszelką ostrożność, postępować zgodnie z opracowanymi zaleceniami przez Główny Inspektorat Sanitarny. Przebywanie na kwarantannie ma ochronić innych przed zarażeniem – zwraca uwagę Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Przedstawiciel resortu rolnictwa podkreśla także, że należy zachować wysoki poziom higieny, a więc m. in. myć i dezynfekować ręce oraz inne powierzchnie, z którymi mamy styczność a także nosić maseczkę.

reklama

 

Co zaś w przypadku, kiedy rolnik jest chory i w jego organizmie potwierdzono COVID-19? Jak podkreśla przedstawiciel ministerstwa rolnictwa, tu o losie rolnika decydują już służby sanitarne i lekarze.

 

Jest oczywiste, że w tym przypadku nakazują one izolację osoby chorej od otoczenia, także wobec własnej rodziny. W przypadku ciężkiego stanu - kierują na leczenie do wyznaczonego szpitala. Osoba chora w tym przypadku nie może opuszczać domu lub miejsca wskazanego do pobytu podczas kwarantanny pod groźbą wysokiej grzywny. A więc w efekcie nie może przemieszczać się także po gospodarstwie – tłumaczy Szymon Giżyński.

 

Kodeks cywilny uważa za gospodarstwo rolne grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Dla przyjęcia, że poszczególne grunty stanowią jedno gospodarstwo rolne nie ma decydującego znaczenia ich wzajemne położenie, a więc to czy tworzą one zwarty kompleks, czy też są rozproszone lub czy znajdują się w granicach administracyjnych jednej, czy też kilku gmin.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama