Gdy w kalendarzu pokazuje się piątek trzynastego - osoby przesądne czują niepokój.Unikają ryzykownych sytuacji, zwracają szczególną uwagę na czarne koty przebiegające przez drogę, przechodzenie pod drabiną i z nadzieją wypatrują kominiarza.
Historia pechowego piątku trzynastego
Są tacy, którzy uważają, że pechowy piątek trzynastego ma swój początek 13 października 1307 roku. Wtedy to król Francji Filip IV oskarżył Templariuszy o to, że szerzą herezję, sodomę oraz bałwochwalstwo i wtrącił ich do lochów. Templariusze byli niewinni, a król ukarał ich za to, że miał u nich ogromny dług, którego nie chciał spłacać. Podobno Jacques de Molay – ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy zanim spłonął na stosie przeklął króla Filipa IV i papieża Klemesa V. Rok później obaj zmarli.Portal Urocznica zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodzi i połączenie dwóch pechowych elementów: piątku i liczby 13. Piąty dzień tygodnia uznawany jest za negatywny w tradycji chrześcijańskiej, bo w tym dniu ukrzyżowano Jezusa. Niektórzy wskazują też na ostatnią wieczerzę, która odbyła się wieczorem przed aresztowaniem Zbawiciela. Uczestniczyło w niej 13 osób. Tą ostatnią był Judasz. W tradycji chrześcijańskiej piątek stał się więc dniem, w którym zatriumfowało zło.
Liczba 13 już od wieków budzi złe skojarzenia. Uważa się, że początki pechowego piątku 13 sięgają czasów babilońskich i Kodeksu Hammurabiego. Starożytni wierzyli podobno, że na tablicach brakuje trzynastego paragrafu.
Popularność piątek 13 zyskał jednak dopiero na początku XX wieku, kiedy to prosty lud – wspominając wydarzenie z XIV wieku – postanowił zachowywać wyjątkową ostrożność w piątek trzynastego.
Przesąd mówiący, że piątek 13 jest dniem pechowym, znany jest również w Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Dani, Słowacji, Norwegii, w Czechach, Słowenii, Bułgarii, Islandii, Belgii i na Filipinach. Natomiast, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek 13, a we Włoszech – piątek 17.
Piątek trzynastego – przesądy
Ludzie unikają tego, co może przynieść im pecha – świadomie, lub podświadomie. Jakie przesądy są najbardziej popularne w piątek trzynastego?
- Nie wolno przechodzić pod drabiną lub słupem. Jeżeli nie można tego uniknąć – należy podczas przechodzenia skrzyżować palce.
- Należy unikać czarnych kotów, które podobno przynoszą pecha. Jeżeli czarny kot przebiegnie nam drogę powinniśmy skrzyżować palce i splunąć przez lewe ramię, zawrócić i wybrać inną drogę lub poczekać, aż drogą przejdzie ktoś inny.
- Nie należy wstawać z łóżka lewą nogą.
- Zbicie lusterka może przynieść 7 lat nieszczęścia
- Oglądanie się za siebie w wielu kulturach uważane jest za zły znak, więc lepiej tego unikać
Piątek 13 – wierzenia ludowe
Z piątkiem trzynastego związane są nie tylko przesądy, ale także wierzenia ludowe, które mówią nam, czego nie powinniśmy w tym dniu robić. Już nasze prababki przestrzegały, by w piątek trzynastego nie czynić żadnych poważnych inwestycji. Nie powinniśmy więc w tym dniu kupować nowego samochodu czy mieszkania. Nie warto też rozpoczynać żadnych nowych interesów, bo mogą być one z góry skazane na porażkę.A ty masz jakieś wspomnienia związane z piątkiem trzynastego? Przydarzyło ci się coś, co wskazywałoby na to, że ten dzień faktycznie jest pechowy? A może traktujesz go jak każdy inny piątek? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami. W komentarzach wpisujcie, w jakie przesądy wierzycie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.