Czas rogalowy jeszcze trwa. Na pewno będziecie przez najbliższych kilka dni piec te pyszności. Nasze przepisy przydadzą się też z pewnością w przyszłych latach. Dlatego postanowilismy stworzyć Książkę Kucharska Krotoszyniaków. Oto pierwsze dwa przepisy.
Krotoszyńskie rogale z powidłami od Kingi Wesołek
Pto przepis od Kingi Wesołek z "babcinego zeszytu". Do tego przepisu potrzebujesz nastepujące skłądniki:
- 1kg maki,
- 6 jajek (z tego 3 bez bialek),
- 10 dag cukru,
- 10 dag drożdży,
- 25 dag masla,
- 1 szklana cieplego mleka,
- powidla.
Wykonanie: tluszcz rozpuścić, do miski dodać cukier, jajka, mleko, roztopiony tluszcz i połowę mąki. Drożdże rozpuścić w szklance ciepłego mleka dodajać lyżkę cukru i dwie lyżki maki. Poczekać aż urosną. Potem dodać do miski z pozostalymi skladnikami i dodać resztę mąki.wyrobić ciasto. W razie potrzeby dodać jeszcze mąki. Ciasto odstawić do wyrośnięcia. Następnie rozwałkować ciasto na grubość palca, pokroić w trójkąty, dodać powidla i zwinąć.
- Piec w 180 stopni do zarumienienia.
Krotoszyśkie rogale od Hanii Jamry
U mnie dzisiaj zagościły rogaliki drożdżowe z nadzieniem marmolady o smaku truskawk. Lubicie ? - zapytała nas pani Hania Jamry. Jeszcze nie próbowaliśmy, ale wyglądają znakomicie. Można je zrobić róznież z jabłkiem i kawałkami czekolady
SKŁADNIKI (ok 24 sztuki)
- 600 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 250 ml mleka
- 125 g masła
- 5 łyżek cukru
- szczypta soli
- 3 jajka
- do posmarowania: żółtko + 1 łyżka mleka
PRZYGOTOWANIE
- Drożdże włożyć do kubka, wlać 50 ml ciepłego mleka. Dodać łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia.
- Do reszty ciepłego mleka dodać pokrojone w kosteczkę masło i delikatnie podgrzać (ma być lekko ciepłe).
- Do dużej miski wsypać mąkę, dodać sól, cukier, wymieszać. Zrobić w środku wgłębienie, wlać rozczyn z drożdży i zacząć mieszać delikatnie składniki. Dodać jajka, następnie stopniowo wlewać lekko ciepłe mleko z masłem cały czas wolno mieszając łyżką.
- Ciasto wyrabiać w misce przez około 10 - 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.
- Wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i połączyć w gładką kulę chwilę wyrabiając ciasto. Podzielić na 3 części. Pierwszą część rozwałkować na placek ok. 30 cm średnicy. W razie potrzeby podsypać mąką. Pokroić na 8 trójkątów.
- Zawinąć rogaliki zaczynając od podstawy trójkąta. Wcześniej można dodać nadzienie: u podstawy trójkąta położyć łyżkę jabłek lub nadzienia serowego lub 2 kosteczki czekolady (czytaj wskazówki poniżej).
- Odkładać na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. W międzyczasie za pomocą pędzelka posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić pierwszą blaszkę z rogalikami i piec na złoty kolor przez ok. 18 minut. Upiec pozostałe rogaliki. Skropić lukrem lub posypać cukrem pudrem.
JAK PRZYGOTOWAĆ LUKIER
cukier puder / lukier (1/2 szklanki cukru pudru + ok. 3 łyżki gorącej wody lub soku z cytryny)
Mamy nadzieję, że ten tekst będzie dłuższy. Czekamy na kolejne przepisy od Was, by go uzupełnić - piszcie na adres redakcja@krotoszynska.pl
Tworzymy razem Kulinarną Książkę Krotoszyniaków! Jakie przepisy powinny być następne? Piszcie w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.