Tłusty Czwartek to chyba najsmaczniejsze święto w roku. Łasuchy czekają na niego z utęsknieniem i nie ma chyba osoby, która w tym dniu nie zje choć jednego pączka. Cukiernie i piekarnie przeżywają w Tłusty Czwartek oblężenie, a świeże pączki schodzą jak gorące bułeczki.
Tłusty Czwartek - skąd się wziął?
Dlaczego jednak w Tłusty Czwartek jemy pączki? Skąd wzięła się ta tradycja? Dawniej w tłusty czwartek zajadano się tłustymi potrawami. W średniowieczu smażono kulki z ciasta chlebowego wypełnione słoniną, a także bałabuchy – bułki wypełnione ziemniaczanym farszem, oblane tłuszczem ze skwarkami.Słodkie pączki w Polsce pojawiły się ok. XVII wieku pod wpływem popularyzacji kuchni francuskiej. Zamiast słoniną – zaczęto napełniać je słodką konfiturą. Dotyczyło to jednak przede wszystkim dworów szlacheckich i domów bogatszych mieszczan. Na wsiach jeszcze długi czas świętowano „tłusto”. Z czasem moda na słodkie pączki w Tłusty Czwartek rozprzestrzeniła się w całym kraju i dziś już nikt nie wyobraża sobie, by w tym dniu nie zjeść choć jednego pączka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.