Czesław Roszczak – dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata

Czesław Roszczak – dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata  - Zdjęcie główne

Mistrzostwa Świata Weteranów w Lekkiej Atletyce rozegrano we francuskim Lyonie. Wzięło w nich udział ponad 8 tys. zawodników, w tym 75 Polaków.

Wśród nich –  Czesław Roszczak z Łagiewnik, reprezentujący UKS „Olimpijczyk” Pogorzela startujący w pięciu konkurencjach rzutowych, w kat. M70. Pierwszą z nich był rzut ciężarkiem. Czesław Roszczak, z wynikiem 16,80, zajął 6 miejsce na 16 zawodników. W rzucie dyskiem, z wynikiem 38,67 zajął siódmą lokatę, na 24 startujących.

W pchnięciu kulą ze względu na dużą ilość zgłoszeń (19 osób) przeprowadzono eliminacje i wyznaczono minimum kwalifikacyjne 12,50m. Czesław Roszczak już w drugiej próbie uzyskał 12,67 m i jako czwarty zawodnik zakwalifikował się do finału, w którym 74 – latek z Łagiewnik zapewnił sobie brąz. W rzucie młotem z ósmym wynikiem zakwalifikował się do finału, w którym jednak ostatecznie nie wystartował. W 5-boju rzutowy (rzut młotem, dyskiem, oszczepem, ciężarkiem i pchnięcie kulą) wywalczył brąz.

Ostatecznie Polska w punktacji medalowej zajęła 12 miejsce wśród 37 krajów, które zdobyły medale. Nasza reprezentacja wywalczyła 33 medale /14 złotych, 11 srebrnych, 8 brązowych/. Medale te zdobyło 25 zawodników, w tym 6 kobiet. Punktację medalową wygrała Francja 284 medale.