Autor:

Kadeci UKS Piast Krotoszyn zdobyli tytuł wicemistrza Wielkopolski - Zdjęcie główne

Przeczytaj również:

Sport

Cztery zespoły zmierzyły się w hali Olimpia w Kaliszu. W pierwszym spotkaniu finału gospodarze, czyli Amber, po zaciętym pojedynku, ulegli Kangurowi Nowy Tomyśl 2:3. W drugim meczu Piast zmierzył się z Piątką Turek.

Mecz okazał się zwycięski dla Krotoszyna, chociaż pierwsze piłki nie zapowiadały łatwej wygranej, gdyż do stanu 10:10 walka toczyła się punkt za punkt. Nasi siatkarze, zmotywowani przez szkoleniowca Piotra Robakowskiego, sprawili jednak już na początku niespodziankę, wygrywając w trzech setach (25:17, 25:16, 25:23). W kolejnym pojedynku gospodarze, nie bez problemów, pokonali UKS Piątkę Turek 3:1 (23:25, 25:19, 30:28, 25:19).

Ostatni mecz pierwszego dnia mistrzostw dostarczył wszystkim wielu emocji. Spotkały się niepokonane dotąd zespoły z Nowego Tomyśla oraz Krotoszyna. Bardzo dobrze rozpoczęli podopieczni Piotra Robakowskiego zdobywając kilkupunktową przewagę. Przerwy na żądanie trenera Kangura niewiele zmieniły i pierwszą odsłonę wygrali krotoszynianie 25:20.

Rywale nie zamierzali się jednak poddać i w drugim secie, przy niemałej pomocy kilkudziesięcioosobowej grupy kibiców, zwyciężyli 25:10. Wydawało się, że po takim laniu o rok młodszy zespół z Krotoszyna już się nie podniesie, ale pokazał on charakter oraz niesamowitą determinację i dwie następne partie rozstrzygnął na swoją korzyść 25:21 i 25:18, a cały mecz 3:1.

Wyniki spotkań spowodowały, że Piast potrzebował zaledwie jednego seta, w ostatnim meczu z gospodarzami, by cieszyć się z tytułu mistrzów Wielkopolski. Jednak spotkanie to dobrze zagrali przeciwnicy, których do zwycięstwa poprowadził ponad dwumetrowy Błażej Szymczak (na co dzień reprezentujący barwy II ligowego SMS Spała).

W zgodzie z przepisami PZPS uczniowie SMS Spała mogą reprezentować barwy klubu macierzystego w finałach wojewódzkich i rozgrywkach na szczeblu centralnym. Wzmocnienie to okazało się kluczowe. Amber to zawodnicy liceum SMS Kalisz. Mają oni dobre warunki fizyczne, średnia wzrostu pierwszej szóstki nie odbiega od średniej w zespołach I czy II ligowych.

W zespole krotoszyńskim szwankowała przede wszystkim pierwsza akcja, przeciwnicy na kontrze okazali się trudni do zatrzymania. W drugim secie pojawiła się szansa na wygraną, lecz przy prowadzeniu 17:14 nasi chłopcy nie utrzymali koncentracji przegrywając kilka akcji z rzędu. Kangury zakończyły turniej zwycięstwem nad Piątką Turek 3:1 (25:12, 21:25, 25:20, 25:20).

Najlepszym rozgrywającym turnieju okrzyknięto Tomasza Kurka, a najlepiej przyjmującym Patryka Foltynowicza. Najlepszym zawodnikiem zespołu został Libero Michał Pestka, który jest o dwa lata młodszy od rywali. Zespół krotoszyńskiego Piasta zajmując drugie miejsce w Wielkopolsce awansował do ćwierćfinału Mistrzostw Polski, który odbędzie się we Wrocławiu.

Wezmą w nim udział tak utytułowane kluby jak Jastrzębski Węgiel Jastrzębie, Gwardia Wrocław, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Dekoria Świdnica i Volley Gubin. Szykują się więc niesamowite siatkarskie emocje.