Krotoszyńskie piłkarki najlepsze w Wielkopolsce i dwunaste w Polsce

Krotoszyńskie piłkarki najlepsze w Wielkopolsce i dwunaste w Polsce - Zdjęcie główne

Przez trzy dni w?Wolsztynie odbywał się finał wojewódzki XVIII edycji Turnieju „Z?podwórka na stadion o?Puchar Tymbarku”. W?najstarszej kategorii, czyli U12 tytuł zdobyły piłkarki krotoszyńskiego UKS Akademia Talentów wspierane przez zawodniczki z?UKS POLON. Natomiast drugie miejsce zajęły ich młodsze koleżanki, startujące w?kategorii U8.

– Witam Was wszystkich bardzo serdecznie na finale Wielkopolski turnieju „Z?Podwórka na Stadion o?Puchar Tymbarku”. Tak się składa, że konkurencja w?naszym województwie jest jedną z?największych w?całej Polsce. Wam udało się przejść eliminacje i?każdy z?Was wie, dlaczego się znalazł w?tym miejscu –?witał uczestników turnieju dziesięciolatków Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala.

„Z?Podwórka na Stadion o?Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w?Europie. Głównym sponsorem rozgrywek, organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, od 12 lat jest firma Tymbark, a?od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych.

W?tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i?napastnik włoskiego SSC Napoli –?Arkadiusz Milik –?a?także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w?historii –?Paulina Dudek. Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP –?Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i?Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Młodsze krotoszynianki dopiero w?finale musiały uznać wyższość Szkółki Piłkarskiej Fox Września, ale oprócz srebrnych medali otrzymały też jedno, ale za to najważniejsze, wyróżnienie indywidualne –?gdyż za najlepszą zawodniczkę turnieju tej kategorii wybrano Zofię Kalak.

W?kategorii dziewcząt U12 udział wzięło 19 zespołów. W?pierwszej fazie krotoszynianki pokonały ZSP Zbąszyń 5:2 i?SP Raszków 6:0 zajmując pierwsze miejsce w?grupie. Następnie wygrały wysoko z?zespołem z?Kluczewa 8:1. W?półfinale spotkały się z?koleżankami z?SP Krobia, zeszłorocznym wicemistrzem Polski, zwyciężając 3:2.

Finałowymi rywalkami okazały się zawodniczki SP Żegocin. Ten piękny festiwal futbolu i?sięgnięcie po najwyższy laur, krotoszynianki przypieczętowały zwycięstwem 7:2. Królem strzelców została Amelia Kozieł (17 bramek), a?Weronika Polak i?Agnieszka Kabacińska zdobyły również mnóstwo cennych punktów, strzelając po 6 bramek.

Na przełomie kwietnia i?maja krotoszynianki wzięły udział w?finale ogólnopolskim. Święto młodych piłkarzy rozpoczęło się uroczystą paradą przy Stadionie PGE Narodowym oraz ceremonią otwarcia i?losowania grup. Następnie dziewczęta i?chłopcy rywalizowali na boiskach Agrykoli i?bocznych Legii. Do gry przystąpiły 64 najlepsze dziecięce drużyny w?Polsce w?kategoriach wiekowych U-10 i?U-12. Zmagania obserwowali m.in. Zbigniew Boniek, Adam Nawałka oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna czy Bartłomiej Zalewski.

Krotoszynianki rozlosowane zostały do grupy M z?przedstawicielkami województw: śląskiego, podkarpackiego i?małopolskiego. Rywalki okazały się bardzo silne. Nasze piłkarki,  mimo ogromnej determinacji i?grze fair –?play, przegrały wszystkie mecze  zajmując 4 miejsce w?grupie. W?drugim dniu piłkarskiej majówki dziewczyny przystąpiły do gry z?podniesionym czołem, walczyły dzielnie    plasując się na XII m-cu w?klasyfikacji końcowej.

2 maja krotoszynianki wraz z?rodzinami kibicowały na Stadionie  PGE Narodowym najlepszym drużynom turnieju, a?po południu wspólnie oglądały finał Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa i?Arką Gdynia. Dzięki swoim trenerom piłkarki po zmaganiach na boisku zwiedzały Warszawę. Poznały najważniejsze zabytki, miejsca pamięci oraz historię stolicy.

Dla trenerki Magdaleny Kalupy był to już czwarty ogólnopolski finał. W?2014 roku brała udział ze swoim zespołem w?finale w?Gdyni, zajmując XI m-ce, w?2015 roku w?Warszawie zdobyła XV m-ce, następnie w?2016 roku ponownie w?Warszawie wywalczyła XIV m-ce.

Wyjazd na Wielki Finał możliwy był dzięki wsparciu finansowemu wielu osób. Szczególne podziękowania piłkarki i?ich trenerzy kierują do burmistrza Franciszka Marszałka, starosty Stanisława Szczotki, Dyrektor SP 8 z?oddziałami dwujęzycznymi Katarzyny Maciejewskiej, prezesów wielkopolskiego i?okręgowego Związku Piłki Nożnej.