Autor:

Puchar Tymbarku - Zdjęcie główne

Przeczytaj również:

Sport

Piłkarki UKS Polon z SP 8 w Krotoszynie walczyły w ogólnopolskim finale turnieju drużynowym o puchar Tymbarku. Zgodnie z regulaminem grały wzmocnione przez kilka koleżanek z innych szkół jako reprezentacja Wielkopolski. Krotoszynianki najpierw zdobyły mistrzostwo miasta i gminy, potem powiatu, a następnie województwa awansując do finału krajowego XIII turnieju „O puchar Tymbarku – z podwórka na stadion” z udziałem mistrzowskich drużyn dziewcząt i chłopców z 16 województw. Tutaj pierwszym etapem były eliminacje w czterech grupach, z których po dwie najlepsze drużyny awansowały do ćwierćfinałów, a następnie już do strefy medalowej. W tej fazie krotoszynianki (stanowiące większość składu) trafiły, dość pechowo, na późniejszego triumfatora imprezy – Małopolskę ulegając 0:6. Przegrały też z lubuskim 0:4, pokonując podlaskie 4:2 (3 bramki Natalia Juskowiak, 1 Daria Frąckowiak). Zajęły więc trzecie miejsce rywalizując następnie o miejsca 9 – 12 w całym turnieju. Tutaj wygrały ze śląskim 4:1 (2 gole Jagoda Kafanka, po 1 Natalia Juskowiak i Daria Frąckowiak), świętokrzyskim 4:2 (po 1 golu Jagoda Kafanka i Daria Frąckowiak, 2 gole samobójcze) i zachodniopomorskim także 4:2 (po 1 golu Natalia Juskowiak, Anna Piaskowska, i 2 gole samobójcze). Ostatecznie zajęły 11 miejsce. Mistrzyniami zostały dziewczęta z Małopolski, bezwzględnie najlepszy zespół turnieju. W rywalizacji chłopców zwyciężyli łodzianie, przed dolnośląskim i mazowieckim. Dopiero 6 miejsce zajęła SP 13 z Poznania, której patronuje Lech. Wspaniałą nagrodą dla triumfatorów jest wyjazd do Londynu na mecz Anglia – Polska w ramach eliminacji do Mundialu 2014 r. – Jesteśmy pod wrażeniem wspaniale przeprowadzonej imprezy organizowanej przez patrona – firmę Tymbark, PZPN i KS Arka Gdynia. – mówi opiekunka Polonu, Magdalena Kalupa. Uczestniczki wyjazdu długo wspominać będą wyprawę nad morze i zakwaterowanie w Akademii Morskiej. Spotkania rozgrywano na dobrze przygotowanych boiskach Arki, której ligowy mecz z Miedzią Legnica też można było zobaczyć. – Niezatarte wrażenie zostawiła oprawa turnieju. Najpierw losowanie grup, dość pechowe dla nas, później prezentacja zespołów. Usłyszeliśmy też pozdrowienia od Zbigniewa Bońka i obejrzeliśmy występy artystyczne m.in. utalentowanego skrzypka Tomka Dolskiego znanego z programu Must Be the Music – wspomina Magdalena Kalupa. Drugiego dnia trwały rozgrywki grupowe i ćwierćfinały, a trzeciego – finałowe i o poszczególne miejsca. Imponujące było również zakończenie turnieju z udziałem znanych piłkarzy i treneróworaz przedstawiciela UEFA Davida Petriashvili. Zespoły wstępowały na podium w kolejności zajętych miejsc, obsypywane serpentynami. Każdy nagrodzony został pucharem, a zawodnicy medalami i kompletem ubiorów piłkarskich z gadżetami piłkarskimi oraz paczką ufundowaną przez Tymbark. Wszyscy, wspólnie z Mezo, odśpiewali hymn turnieju i podpisali się na fladze narodowej, którą zwycięzcy zawodów zaprezentują podczas wspomnianego meczu Anglia – Polska. – Jedenaste miejsce Wielkopolski jest naszym sukcesem, przecież nie ma u nas sekcji piłki nożnej dziewcząt, jak w innych szkołach, a zespół w tym składzie grał pierwszy raz i od razu w tak dużym turnieju – podsumowuje występ opiekunka drużyny. (wb)