Smakowite zupy są specjalnością Romana Olejnika, który na co dzień kieruje Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. - Moi synowie bardzo lubią zupy, mam na nie sprawdzone przepisy. I to właśnie dla najbliższych najczęściej przygotowuję różne dania ? mówi szef ?dwójki?. Zaznacza, że gotuje w każdej wolnej chwili, a pomysły na potrawy czerpie ze swojego dość sporego zbioru książek kulinarnych. - Jestem też w dobrym kontakcie z Karolem Okrasą, z którym współpracujemy jako szkoła. Często podsuwa mi swoje pomysły do wypróbowania ? mówi Roman Olejnik. I dodaje, że gotując, stara się wykorzystać produkty, które ma w swojej kuchni lub lodówce. - Nie znoszę, gdy jedzenie się marnuje, dlatego też zachęcam moich uczniów do wykorzystania wszystkiego co mają pod ręką, choćby skórkę od chleba. Czytelnikom poleca zupę z porów z mięsnymi klopsikami.Składniki:
Smakowite zupy są specjalnością Romana Olejnika, który na co dzień kieruje Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. - Moi synowie bardzo lubią zupy, mam na nie sprawdzone przepisy. I to właśnie dla najbliższych najczęściej przygotowuję różne dania – mówi szef „dwójki”. Zaznacza, że gotuje w każdej wolnej chwili, a pomysły na potrawy czerpie ze swojego dość sporego zbioru książek kulinarnych. - Jestem też w dobrym kontakcie z Karolem Okrasą, z którym współpracujemy jako szkoła. Często podsuwa mi swoje pomysły do wypróbowania – mówi Roman Olejnik. I dodaje, że gotując, stara się wykorzystać produkty, które ma w swojej kuchni lub lodówce. - Nie znoszę, gdy jedzenie się marnuje, dlatego też zachęcam moich uczniów do wykorzystania wszystkiego co mają pod ręką, choćby skórkę od chleba. Czytelnikom poleca zupę z porów z mięsnymi klopsikami.Składniki:
1,5 l wywaru warzywno – drobiowego
3 pory
1 marchew
1,5 cebuli
1 opakowanie śmietankowego serka topionego
mały kubek śmietanki 30%
pół kg mielonego mięsa wieprzowego – doprawić wg własnego uznaniaWykonanie:
Na początek przygotowujemy wywar z włoszczyzny, może być z samych warzyw lub z mięsem drobiowym albo porcją rosołową. Marchew ścieramy na tarce o dużych oczkach i dodajemy do gorącego wywaru. Kroimy 1,5 pory wraz z zieloną częścią, jeszcze nie zdrewniałą i cebule na kawałki i podsmażamy, a następnie, miksujemy i dodajemy do wywaru. Pozostałe pory, bez liści, kroimy w półksiężyce również podsmażmy, po czym dokładamy do naszej zupy. Dodajemy do niej także serek topiony. Po czym z doprawionego mięsa mielonego formujemy małe klopsy i gotujemy w zupie. Na koniec zaciągamy śmietanką.