Złoto, srebro i brąz dla Czesława Roszczaka

Złoto, srebro i brąz dla Czesława Roszczaka - Zdjęcie główne

X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów rozegrano w?Toruniu. Uczestniczyło w?nich ponad 2,5 tys. zawodników z?33 krajów, w?tym 452 Polaków, którzy zdobyli 162 medale /56 złotych, 58 srebrnych i?48 brązowych/ zajmując drugie miejsce, za Niemcami, w?punktacji medalowej.

X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów rozegrano w Toruniu. Uczestniczyło w nich ponad 2,5 tys. zawodników z 33 krajów, w tym 452 Polaków, którzy zdobyli 162 medale /56 złotych, 58 srebrnych i 48 brązowych/ zajmując drugie miejsce, za Niemcami, w punktacji medalowej.

Najlepiej z naszej kadry zaprezentowała się Genowefa Patla, która w kat. K 50 ustanowiła nowy rekord świata rzucając oszczepem na odległość 45,27 m. Gwiazdą imprezy był Stanisław Kowalski, który przekroczył 104 lata i zwyciężył w biegu na 60 m, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem 0,75 kg. W zawodach zaprezentowała się 17 Wielkopolan. Spośród nich 9 zawodników zdobyło 15 medali, w tym: 7 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe. Najwięcej krążków w ekipie wielkopolskiej zdobył mieszkaniec Łagiewnik – Czesław Roszczak startujący w barwach UKS „Olimpijczyk” Pogorzela.

Tryumfował w rzucie dyskiem, który posłał na odległość 39,90 m i tym rezultatem zdobył tytuł Mistrza Europy. Drugie miejsce zajął Helmut Lang z Austrii, a trzecie Szwed Peter Hackenschmidt (36,94 m). Medal srebrny Czesław Roszczak zdobył w pchnięciu kulą uzyskując, już w pierwszej kolejce, równe 13,00 metrów. Zwyciężył o cztery lata młodszy Rosjanin Aleksander Abramow z wynikiem 13,31 m. Na trzecim miejscu uplasował się Rein Kaljumae z Estonii (12,35 m). Trzeci – tym razem brązowy – krążek Czesław Roszczak wywalczył rzucając ciężarkiem (15,72 m). Zwyciężył Francuz Gerard Guyot (18,78 m), drugi był Ryszard Krzesiński (17,00 m).