Dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwu domowemu - niezależnie od dochodu - w którym główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną. Źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest jednak pewien wyjątek.
W nowych przepisach z 27 października zapisano również, że, dodatek elektryczny przysługuje, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, nie zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 r., a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest energia elektryczna. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. Wpis do CEEB dokonuje wtedy wójt, burmistrz albo prezydent miasta z urzędu bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji - informują pracownicy Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koźminie Wielkopolskim.
Kto nie może wnioskować o dodatek elektryczny?
- gospodarstwa domowe, które zakupiły paliwo stałe z rządową dopłatą
- gospodarstwa domowe, na które pozytywnie rozpatrzono wniosek o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego
- gospodarstwa domowe, w których energia elektryczna pochodzi z instalacji fotowoltaicznych
Jaka jest wysokość dodatku do prądu?
Wysokość dodatku zależy od ilości energii elektrycznej, jaka w 2021 roku została zużyta w danym gospodarstwie domowym.Dodatek wyniesie:
- 1.000 zł - dla zużywających do 5 MWh energii elektrycznej rocznie
- 1.500 zł - dla zużywających powyżej 5 MWh energii elektrycznej rocznie
Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh - informuje ministerstwo klimatu i środowiska.
Jeden dodatek na jeden adres?
W przypadku, jeśli pod jednym adresem znajduje się więcej lokali mieszkalnych i prowadzone są w nich oddzielne gospodarstwa domowe, możliwe jest przyznanie kilku dodatków elektrycznych. Podstawą jest jednak przeprowadzenie przez gminę wywiadu środowiskowego.
Chodzi tutaj o gospodarstwa domowe żyjące pod jednym adresem, ale które mają dwa różne źródła ogrzewania. Przesłanki do wypłaty dodatku elektrycznego w przypadku takich gospodarstw domowych ustali wójt, burmistrz albo prezydent miasta decyzją administracyjną, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, z którego będzie wynikać zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania - informuje MGOPS w Koźminie Wlkp.
Dodatek elektryczny - gdzie składać wnioski?
Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego będą przyjmowane od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku.Wzór wniosku o dodatek opublikowało ministerstwo klimatu i środowiska - ZOBACZ TUTAJ
Pieniądze mają być wypłacone najpóźniej do końca marca 2023 r. Sprawdź, gdzie w powiecie krotoszyńskim są przyjmowane wnioski o dodatek elektryczny.
- Gmina Krotoszyn - Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krotoszynie, ul. Kobylińska 10A (parter)
- Gmina Koźmin Wlkp. - Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp., ul. Krotoszyńska 16
- Gmina Zduny - Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zdunach, ul. Rynek 2
- Gmina Kobylin - Urząd Miejski w Kobylinie, Rynek Marszałka J. Piłsudskiego 1
- Gmina Rozdrażew - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rozdrażewie, ul. Rynek 1
- Sulmierzyce - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulmierzycach , ul. Krótka 1
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.