Z policyjnych statystyk wynika, ze tylko w tym roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 78 wypadków i kolizji, w wyniku których 6 osób zostało ciężko rannych, a 20 zginęło. Jeszcze bardziej niepokojące są statystyki dotyczące wypadków na torach z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych - było ich aż 128. Zginęło 95 osób, 24 odniosły ciężkie obrażenia.
Akcja "Bezpieczny przejazd kolejowy". W Krotoszynie edukowano kierowców i pieszych
W odpowiedzi na te niepokojące dane, Polskie Linie Kolejowe wraz ze Służbą Ochrony Kolei w Ostrowie Wielkopolskim oraz dzielnicowymi z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie zorganizowali akcję „Bezpieczny Przejazd”. Kampania była skierowana do kierowców, motorowerzystów i rowerzystów, ponieważ aż 98 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest przez nieostrożność kierowców.Najczęstsze wykroczenia to ignorowanie znaku STOP, wjazd na przejazd przy czerwonym świetle oraz próby przejeżdżania pod zamykającymi się zaporami. Podobne zachowania można zaobserwować wśród pieszych i rowerzystów.
Celem akcji, przeprowadzonej w piątek 12 lipca, było zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Tego dnia osoby poruszające się w okolicach przejazdu kolejowego przy ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie oraz w Gorzupi otrzymywały ulotki i gadżety edukacyjne, mające na celu podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z braku ostrożności na przejazdach kolejowych.
Akcja cieszyła się również dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności - informuje Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie.
Pociąg potrzebuje aż 1.200 metrów, aby się zatrzymać!
Należy pamiętać, że pociąg, ważący kilkaset czy nawet kilka tysięcy ton, potrzebuje do zatrzymania - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - nawet 1.200 metrów. Kierowcy nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, zbliżając się do przejazdu kolejowego.Dlatego organizatorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd” postawili sobie za cel zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z nieostrożnością na przejazdach kolejowych.
Jak zachować się na przejeździe kolejowym?
- Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
- Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
- Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
- Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
- Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
- Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
- Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
- Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Krotoszyn. Zignorowała czerwone światło. Wjechała w Audi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.