W związku z prognozowanym zanieczyszczeniem powietrza, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca mieszkańcom powiatu krotoszyńskiego ograniczenie aktywności na zewnątrz. Oznacza to, że powinniśmy unikać spacerów, joggingu i innych form aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zalecenie to jest szczególnie ważne dla osób z chorobami układu oddechowego, dzieci i osób starszych, które są szczególnie narażone na negatywne skutki smogu.
Uwaga! Dziś (20.02) zła jakość powietrza (PM10, smog). Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania - czytamy w alercie RCB.
Ostrzeżenie dotyczy województw:
- wielkopolskiego – powiaty: krotoszyński, pleszewski, miasto Kalisz;
- kujawsko-pomorskiego – powiaty: miasto Grudziądz;
- opolskiego – powiaty: krapkowicki, miasto Opole;
- łódzkiego – powiaty: pabianicki;
- śląskiego – powiaty: miasto Gliwice, gliwicki, tarnogórski, pszczyński, bielski, miasto Rybnik, miasto Żory, miasto Jastrzębie-Zdrój, rybnicki, mikołowski, miasto Zabrze, miasto Bytom, miasto Piekary Śląskie, miasto Ruda Śląska, miasto Świętochłowice, zawierciański, myszkowski.
Ważne jest, aby w miarę możliwości unikać wietrzenia mieszkania. Otwieranie okien i drzwi w czasie, gdy na zewnątrz panuje smog, może prowadzić do wpuszczenia zanieczyszczonego powietrza do środka.
Osoby szczególnie narażone:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowonaczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
- osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
- osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy
Negatywne skutki smogu na zdrowie:
- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
- Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
- Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Zalecane środki ostrożności:
- ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,
- nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,
- osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,
- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
- W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.