Biskup kaliski Damian Bryl wprowadził nową instrukcję dotyczącą zasad przygotowania do bierzmowania w parafiach diecezji kaliskiej - więc również w powiecie krotoszyńskim.
Przygotowania do sakramentu bierzmownaia mają trwać dwa lata i rozpoczynać się w ósmej klasie szkoły podstawowej.
Bardzo zależy nam na młodych ludziach, aby ich przyprowadzić do Pana Jezusa. Jednym z takich dobrych środków jest czas przygotowania do bierzmowania. Dzięki Bogu w naszej diecezji wielu młodych chce przystąpić do tego sakramentu. Przez kilka miesięcy w gronie duszpasterzy i katechetów rozmawialiśmy o nowych zasadach. Powstała instrukcja i teraz chcemy, żeby we wszystkich parafiach naszej diecezji w ten sam sposób przygotowywać młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania - powiedział biskup Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.
Biskupowi kaliskiemu zależy, żeby młodzież przyjmowała sakrament bierzmowania w swojej rodzinnej parafii, co ma stworzyć więzi.
Ufam, że dzięki temu procesowi przygotowania uda nam się tych młodych jeszcze bardziej złączyć z parafią. Ważne jest, żebyśmy nie tylko pomogli otworzyć się na łaskę sakramentu bierzmowania, ale także pomogli im w rozwoju swojej wiary - podkreślił biskup kaliski.
Nowe zasady bierzmowania w diecezji kaliskiej
Wydłużenie okresu przygotowania do bierzmowania do dwóch lat to nie jedyne zmiany, jakie wprowadził biskup kaliski. Sama forma przygotowań także ma się zmienić.Spotkania kandydatów mają się odbywać w małych grupach. Ma to być okazja do rozmów o wierze, których dopełnieniem ma być przygotowana specjalnie dla nich liturgia. Ma to być również możliwość, aby nastolatkowie mogli wyrażać swoją wiarę przez konkretne zaangażowanie na rzecz parafii czy potrzebujących. Zdaniem biskupa Damian Bryl młodsze pokolenia są bardzo otwarte na takie propozycje.
Dobremu przygotowaniu do przyjęcia sakramentu, a zarazem rozwojowi wiary mają służyć: indywidualne rozmowy z kandydatem, spotkania formacyjne i dzieła apostolskie, uczestnictwo w szkolnej lekcji religii, udział w życiu religijnym parafii, osobista modlitwa i refleksja kandydata. Ważne jest nie tylko zaangażowanie dziecka, ale również jego rodziny.
Biskupowi kaliskiemu zależy również na tym, by w przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania włączyli się także rodzice.
Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci - podkreśla ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który był zaangażowany w tworzenie instrukcji.
Według nowej instrukcji przygotowanie do bierzmowania powinno rozpocząć się, gdy kandydat jest w klasie ósmej szkoły podstawowej.
Są też sytuacje, że ktoś chce być bierzmowany, kiedy ukończył już 18 rok życia, ponieważ w wieku młodzieńczym z różnych względów do niego nie przystąpił. Instrukcja przewiduje także sposób przygotowania tych kandydatów - informuje diecezja kaliska.
Osobie, która przystępuje do sakramentu bierzmowania powinien towarzyszyć świadek.
Świadkiem bierzmowania może być ochrzczony, za wyjątkiem ojca i matki kandydata, który ukończył 16 rok życia, jest bierzmowany oraz prowadzi chrześcijańskie życie – wskazuje ks. dr Jarosław Powąska.
Kandydat wybiera także imię, pod jakim chce być bierzmowany.
Przystępujący do bierzmowania może zachować imię chrzcielne lub wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia powinno być piękno życia patrona. Bierzmowani powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w swoim życiu – tłumaczy dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.