Tegoroczne dożynki w Bożacinie miały wyjątkową oprawę. Wszystko ze względu na przypadające w tym roku 700-lecie istnienia miejscowości. Festiwal kwiatów, zboża i trawy oraz dobrej zabawy – bo tak nazywa się święto plonów w Bożacinie - przyciągnął w tym roku liczne grono mieszkańców, samorządowców oraz parlamentarzystów. Dożynki zbiegły się z 700-lecie istnienia miejscowości, co było okazją do świętowania nie tylko dla mieszkańców, ale też dla sołtysów, radnych oraz przedstawicieli organizacji politycznych i rolniczych. Zaś starostami tegorocznego święta plonów byli Daria Konrady i Tomasz Piaseczny. Wręczyli oni tradycyjny chleb dożynkowy burmistrzowi Krotoszyna, Julianowi Joksiowi oraz zaproszonym gościom.
Po zakończeniu części obrzędowej na scenie i przed nią działo się bardzo wiele. Swe umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci z miejscowego przedszkola. Po nich walczyli średniowieczni rycerze z Pocztu Wierzbięty, a każdy chętny mógł sprawdzić jak ciężki jest miecz prawdziwego rycerza. Po męskich rozrywkach przyszedł czas na kobiece akcenty i na scenie pojawiły się panie z rozdrażewskiego zespołu Helka, które przygotowały skecze kabaretowe oraz pokazy tańca w efektownych strojach. Przejażdżki bryczką, dmuchane zamki, oraz pyszności ze stoisk gastronomicznych nie przebiły jednak największej atrakcji, jaką była możliwość przelotu helikopterem. Każdy chętny mógł za 120 zł podziwiać Krotoszyn i okolice z lotu ptaka. - Z góry pięknie widać, jaki wszyscy mają porządek w obejściach – żartował po wyjściu z helikoptera ksiądz z miejscowej parafii. Po nim ustawiła się kolejka chętnych do przelotu nad okolicą i latająca maszyna krążyła po niebie przez kilka kolejnych godzin.
Gratką dla miejscowych i przyjezdnych były okolicznościowe pamiątki przygotowane z okazji jubileuszu wsi. „Stary i nowy Bożacin” czyli dzieje wsi na przestrzeni 700 lat. Największe wrażenie robiły jednak ręcznie wykonane bombki choinkowe z wizerunkami charakterystycznych dla Bożacina miejsc. - Padający kilka razy deszcz nie przeszkodził w świetnej zabawie i nad Bożacinem pojawiła się tęcza, która była piękną ozdobą naszego święta – podsumowała Maria Wygralak, sołtys 700-letniego Bożacina.
Patronat medialny nad imprezą sprawowała „Gazeta Krotoszyńska”. (tom)