Pogrzeb papieża Franciszka rozpoczął się o godzinie10.00 na placu przed Bazyliką Świętego Piotra. Franciszek zmarł w poniedziałek - 21 kwietnia. Miał 88 lat. Watykan poinformował, że przyczyną jego śmierci były udar, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.
Wierni na placu Świętego Piotra przywitali trumnę z ciałem papieża oklaskami
W uroczystościach pogrzebowych, oprócz duchownych i pielgrzymów z różnych stron świata, byli też prezydenci, premierzy oraz członkowie rodzin królewskich. Do Watykanu przybyło 130 delegacji, w tym 50 szefów państw i 10 koronowanych głów. Stolica Apostolska szacuje, że w uroczystości uczestniczyło około 250 tysięcy osób.W skład delegacji z Polski weszli: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek sejmu Szymon Hołownia, marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uroczystości rozpoczęły się przeniesieniem trumny z ciałem Franciszka z bazyliki na plac Świętego Piotra, gdzie wierni przywitali papieża oklaskami. Ceremonię poprowadził kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.
Wezwanie w języku polskim podczas modlitwy wiernych na placu Świętego Piotra
Duchowny w kazaniu przypomniał, że Franciszek „szczególnie troszczył się o osoby w trudnej sytuacji, poświęcał się bezgranicznie, zwłaszcza dla ostatnich tego świata, dla wykluczanych”.
- Był papieżem pośród ludzi, miał serce otwarte dla wszystkich. Był również papieżem, który dostrzegał nowe zjawiska w społeczeństwie i to, co Duch Święty wzbudzał w Kościele. Swoim charakterystycznym słownictwem oraz językiem bogatym w obrazy i metafory, papież zawsze starał się oświecać problemy naszych czasów mądrością Ewangelii - zaznaczył kardynał Battista Re.
Podczas modlitwy wiernych na placu Świętego Piotra padło wezwanie w języku polskim.
- Módlmy się za zmarłych papieży i za tych wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię oraz pełnili posługę kapłańską, niech dostąpią udziału w liturgii niebieskiej - usłyszeliśmy.
Część mszy pogrzebowej odprawiana była w obrządkach wschodnich Kościoła katolickiego - ormiańskim i greckokatolickim.
Papież spoczął w skromnym grobie w Bazylice Matki Bożej Większej
Po komunii świętej odbył się obrzęd ostatniego pożegnania przy papieskiej trumnie. W czasie tego obrzędu odczytane zostały słowa:
„Najdrożsi bracia i siostry, zawierzmy czułemu miłosierdziu Boga duszę naszego papieża Franciszka, biskupa Kościoła katolickiego, który utwierdził braci w wierze w zmartwychwstanie”.
Tuż po mszy trumna z ciałem papieża - zgodnie z jego wolą - została przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej. W Watykanie po raz kolejny rozbrzmiały dzwony.
Papież spoczął w skromnym grobie umieszczonym w posadzce jednej z kaplic kościoła. Grób nie jest zdobiony, umieszczony na nim został jedynie napis „Franciscus”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.