reklama

Chcesz mieć tańszy prąd? Musisz złożyć wniosek. Zobacz, co zrobić, by nie stać w kolejce

Opublikowano:
Autor:

Chcesz mieć tańszy prąd? Musisz złożyć wniosek. Zobacz, co zrobić, by nie stać w kolejce - Zdjęcie główne

Na złożenie wniosku o wyższy limit na tańszy prąd jest czas do końca tygodnia. Już od poniedziałku przed punktem Energa ustawiały się kolejki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPod koniec zeszłego roku sejm uchwalił ustawę, która gwarantuje stałą cenę prądu do 2 tys. kWh (kilowatogodzin) zużycia rocznego. W kilku przypadkach możliwe jest podniesienie tego limitu. Mogą z niego skorzystać rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne i rolnicy. Warunek - trzeba złożyć wniosek. Kto tego jeszcze nie zrobił, ma niewiele czasu, bo tylko do piątku - 30 czerwca.
reklama

Osoby, których dotyczy podstawowy limit, nie muszą składać żadnego oświadczenia ani wniosku. W ich przypadku cena została automatycznie zamrożona do momentu wykorzystania 2 tys. kWh. Za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę trzeba płacić według stawek, które obowiązują w tegorocznej taryfie danej spółki energetycznej. 

Kto musi złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu?

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o rodziny, dla których uchwalono wyższe limity. Oni muszą dokonać kilku formalności - jeśli tego jeszcze nie zrobili. Czasu zostało niewiele - tylko kilka dni. Jeśli do piątku (30 czerwca) nie złożą stosownego oświadczenia, stracą prawo do wyższego limitu zużycia energii elektrycznej. Taka możliwość dotyczy gospodarstw, w którym są osoby z niepełnosprawnością, rodzin trzy plus oraz rolników. 

reklama

Jakich formalności trzeba dopełnić?

I tak, osoby niepełnosprawne, dla których wyższy limit ma wynosić 2,6 tys. kWh, prócz wypełnienia formularza (ten można pobrać ze strony internetowej dostawcy prądu lub osobiście w biurze), muszą przedstawić zakładom energetycznym oświadczenie o niepełnosprawności. Co ważne, nie muszą dołączać do wniosku kopii orzeczenia o niepełnosprawności. Muszą jednak wiedzieć, że zakład energetyczny może żądać przedstawienia go do wglądu. 

Natomiast rolnik, który chce skorzystać z wyższego limitu  3 tys. kWh, w swoim oświadczeniu musi podać numer decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są - oprócz budynku mieszkalnego - również inne obiekty budowlane. Chodzi o budynki wyposażone w urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej. Ponadto należy podać nazwę organu podatkowego, który wydał wskazaną decyzję oraz załączyć jej kopię. 

reklama

Rodziny wielodzietne muszą z kolei podać energetyce numer Karty Dużej Rodziny i załączyć jej kopię. Co ważne, żeby zweryfikować dane, zakład energetyczny może żądać przedstawienia do wglądu ważnej Karty Dużej Rodziny. Dla nich przewidziany jest limit w takiej samej wysokości jak dla rolników, czyli 3 tys. kWh. 

Dokumenty można złożyć na kilka sposobów

Dokumenty trzeba złożyć w spółce energetycznej, w której gospodarstwo się rozlicza. Można to zrobić na kilka sposobów - np. w postaci papierowej dostarczyć osobiście do siedziby przedsiębiorcy energetycznego albo wysłać pocztą.

Najbliższe punkty Energa znajdują się w Jarocinie, przy ul. Poznańskiej 3a, w Pleszewie (ul. Sienkiewicza 8) czy w Ostrowie Wlkp. (Plac 23 Stycznia 33). Ustawiają się przed nimi długie kolejki. Dlatego też warto oświadczenie wysłać przez internet, korzystając z portalu epuap (taki dokument musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym) albo mailem na adres przedsiębiorstwa energetycznego (należy załączyć zeskanowany, wcześniej podpisany własnoręcznie dokument). 

reklama

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama