Ustawowy termin na złożenie PIT dla większości osób fizycznych to 30 kwietnia. Ponieważ jednak w 2022 r. dzień ten wypada w sobotę, zgodnie z ordynacją podatkową, czas na wypełnienie wydłuża się do następnego dnia roboczego. Z dochodów za 2021 r. możemy więc rozliczyć się z fiskusem do 2 maja.
Jak rozliczyć PIT?
Rozliczyć możemy się tradycyjnie - wypełniając papierowy formularz lub też drogą elektroniczną, korzystając z platformy "Twój e-PIT". Wybierając tę drugą opcję możemy liczyć na szybszy zwrot podatku. Najszybciej pieniądze mogą uzyskać osoby, które posiadają kartę dużej rodziny. Maksymalny czas oczekiwania zwrot nadpłaty w ich przypadku wynosi do 30 dni od momentu złożenia zeznania za 2021 r. Pozostali podatnicy otrzymają zwrot do 45 dni w przypadku deklaracji złożonych drogą elektroniczną lub do 3 miesięcy dla osób rozliczających się tradycyjnie (papierowy formularz).
Kara za brak rozliczenia
Musimy pamiętać, że jeżeli nie złożymy deklaracji w ustawowym terminie, możemy zostać ukarani. Według przepisów, "podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie" - nie pozostawiają złudzeń przepisy. Idalej: "Odpowiednio niższa kara spotka podatnika, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości (grzywny do 720 stawek dziennych) lub jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza progu, zatem nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili niezłożeni deklaracji (kara grzywny, z reguły do kilkuset złotych)". Jeżeli nie chcecie marnować czasu na interpretowaniu przepisów i wyliczaniu ewentualnej kary, po prostu zapłaćcie w terminie.
Uwaga na oszustów
Tymczasem Krajowa Administracja Podatkowa przestrzega podatników, aby uważali na fałszywe sms-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty PIT. Musimy wiedzieć, że nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym. Urzędnicy nie wysyłają do petentów wiadomości tekstowych. Jeżeli otrzymamy takiego sms-a, nie odpowiadajmy na niego, ani nie wchodźmy w podanym tam link. Wiadomości są próbą wyłudzenia danych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.