Nowa szczepionka to produkt firmy Novavax. W nocy z 5 na 6 grudnia zostały wystawione skierowania na szczepienie. Zaszczepić, za darmo, mogą się wszyscy chętni, którzy ukończyli 12. rok życia. Eksperci szczególnie zachęcają do tego osoby powyżej 60. roku życia, a także pracowników służby zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym, a także osoby, które posiadają choroby współistniejące, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
Apelowali, by się szczepić. Teraz w punktach brakuje szczepionek
W minioną środę Iwona Kania, rzecznik prasowy resortu zdrowia poinformowała, że do Polski dotarło przeszło 200 tysięcy szczepionek. Jak się okazało, do punktów szczepień ruszyła lawina chętnych. W wielu miejscach trudno było zaszczepić się od ręki, prawie wszędzie tworzyły się kolejki. Osoby, które próbowały zapisać się na szczepienie na konkretny dzień i godzinę, często dowiadywały się, że nie ma wolnych terminów. Trudno je było również znaleźć, umawiając się przez Internetowe Konto Pacjenta.Dzień później wielu lekarzy POZ alarmowało, że skończyły im się preparaty. Dlatego też Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało do minister zdrowia, by informowano pacjentów o braku szczepionek przeciwko COVID 19.
Od kilku dni polskie społeczeństwo informowane jest o rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5, a jednocześnie zachęcane do skorzystania ze skutecznego zabezpieczenia się przed najnowszą mutacją wirusa. Chętnych nie brakuje, o czym świadczą chociażby telefony do poradni i punktów szczepień! Tymczasem już 6 grudnia w komunikacie o dostępności szczepionek Ministerstwo Zdrowia poinformowało lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o tym, że cała ilość dostępnej w RARS szczepionki Novavax- Nuvaxovid XBB.1.5 została wyczerpana
– poinformowała Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Iwona Kania, rzecznik resortu zdrowia, w rozmowie z PAP powiedziała, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza szczepionek. Było to w 200 tys. sztuk. – Widzimy, że w tym roku, na szczęście, program cieszy się dużym powodzeniem, jest zainteresowanie społeczne – stwierdziła.
Jak dodała, Polska prowadzi negocjacje na temat zakupu dodatkowej liczby szczepionek, jednak nie chciała zdradzić żadnych szczegółów. – Monitorujemy sytuację i kolejne transze szczepionek będą do Polski docierały – zapewniała dziennikarza PAP.
Szczepienie przeciwko COVID. Chcesz się zaszczepić? Zobacz, jak to zrobić
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że proponowany preparat został oceniony jako bardzo skuteczny i bezpieczny. Umówić się na szczepienie można się za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (w przypadku, gdy punkt szczepień udostępnił terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w placówce POZ albo w aptece ogólnodostępnej. Ponadto można umawiać się przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00). Ale uwaga! Od 16 grudnia 2023 r. infolinia nie będzie działała.
Od 1 grudnia 2023 r. podmiotami uprawnionymi do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 i ich rozliczenia są przychodnie POZ, które wystąpią do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o szczepionki lub ogólnodostępne apteki, które podpiszą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych
– informują urzędnicy Ministerstwa Zdrowia. W skrócie: wkrótce o szczepienia na COVID powinniśmy pytać w swojej przychodni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.