reklama

Gospodynie opowiedziały nam o darciu pierza i skubaniu gęsi [ZDJĘCIA, FILM]

Opublikowano:
Autor:

Gospodynie opowiedziały nam o darciu pierza i skubaniu gęsi [ZDJĘCIA, FILM] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZespół „Regionalny Wisieloki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Fajne Babki” i Fundacja Dudziarz.eu zorganizowały w Zawadach - w sąsiednim powiecie rawickim - spotkanie jak za dawnych lat. Kobiety darły pierze, a mężczyźni grali w karty.
reklama

Zwyczaj darcia pierza, które wypełniało domowe kołdry i poduchy był kiedyś normalną czynnością na terenie wsi. Kobiety spotykały się w poszczególnych domach, by oddzielać delikatne pierze i puch od piór, a przy okazji mogły wymienić się najnowszymi informacjami i plotkami. W tym samym czasie panowie grali w karty - najczęściej w kopa.

Zwyczaj darcia pierza - jakie pióra najlepsze?

W Zawadach postanowiono do tych zwyczajów wrócić. Darcie pierza zorganizowano już po raz drugi.

Wzięły w nim udział osoby w różnym wieku - w tym sporo pań, które zwyczaj ten pamiętają z dzieciństwa lub jako młode osoby same brały w nim udział. Jak wyjaśniały - kołdry z naturalnym wypełnieniem są bardzo lekkie i ciepłe, a ich przygotowanie jest warte zachodu.

Najlepsze jest pierze gęsie. Najpierw jednak trzeba ptaki odpowiednio przygotować, by były czyste, a następnie delikatnie oskubać. W następnej kolejności pierze trzeba oskubać, wyrzucając te brzydkie i ostre części piór - relacjonowały przywołując przy tym mnóstwo śmiesznych anegdot.

reklama

Dawniej wiele gospodarstwo hodowało gęsi na pierze. Teraz już się tego nie robi. Skąd więc się wzięło w Zawadach? Jak się okazało, załatwił je po znajomości Michał Umławski z Fundacji Dudziarz.eu. Przyjechało z Biskupizny (teren obejmujący 13 miejscowości powiatu gostyńskiego, ze stolicą w Krobii).

Co gospodynie zrobią z dartym pierzem?

Warto zaznaczyć, że pierze zostało użyte nie tylko dla zabawy, ale faktycznie coś z niego powstanie, choć KGW jeszcze nie zdecydowało co.

To jest obecnie bardzo cenny produkt, więc jeśli zrobimy kołdrę lub poduszki to je sprzedamy, a środki przeznaczymy na działalność koła - zaznacza szefowa „Fajnych Babek”.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama