Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale też naszym przewodnikiem po otaczającym nas świecie. Działają jak kamera rejestrując wszystko, co się wokół nas dzieje. Dlatego powinniśmy o nie dbać i nie ignorować żadnych, nawet najmniejszych dolegliwości z nimi związanych.
Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale też naszym przewodnikiem po otaczającym nas świecie. Działają jak kamera rejestrując wszystko, co się wokół nas dzieje. Dlatego powinniśmy o nie dbać i nie ignorować żadnych, nawet najmniejszych dolegliwości z nimi związanych.
By jednak mieć pewność, że wszystko jest w porządku, należy wybrać się do specjalisty. – Oczy powinniśmy badać przynajmniej raz na dwa lata, bez względu na to jaki tryb życia prowadzimy. Nawet jeżeli nic się nie dzieje – zwraca uwagę Ilona Płonka-Kwiet, optometrysta z zakładu optycznego „Pro21” z Krotoszyna. Są jednak pewne symptomy, które powinny nas zaniepokoić, a co najmniej, wobec których nie powinniśmy przejść obojętnie. – Bóle głowy, zmęczenie i bóle oczu, łzawienie, mrużenie, zaczerwienienia i zamazywanie obrazu. Kiedy takie objawy występują to znak, że powinniśmy zasiąść ma fotelu u lekarza – przekonuje optometrystka.Ćwiczmy oczy
Zmorą dzisiejszych czasów są dolegliwości i problemy zdrowotne oczu wynikające z pracy przed monitorem komputerowym. Bardzo często występuje zaburzenie wzroku związane z akomodacją oka. – Praca w niewielkiej odległości od monitora nie jest rzeczą naturalną. Oczy są przystosowane do pracy „w dal”. Siedząc przed monitorem nadwyrężamy soczewkę, wtedy oczy szybko się męczą, mamy problem po pewnym czasie z patrzeniem zarówno w dal, jak i blisko. Natomiast po pewnym czasie następuje zamazywanie obrazu – przestrzega Ilona Płonka-Kwiek. Jednocześnie dodaje, że z pomocą mogą nam przyjść ćwiczenia i rehabilitacja wzroku. – Najprostszym ćwiczeniem jest robienie co 15 minut przerwy i popatrzenie przez 15 sekund w dal, by oderwać wzrok od monitora. To powinni robić wszyscy, którzy mają do czynienia z pracą przy komputerze. Natomiast jeżeli mamy problem z ostrością i obraz się zamazuje, nawet po założeniu okularów ochronnych, to jest sygnał, że jest jakiś problem z całym układem wzrokowym – wskazuje współwłaścicielka „Pro21”.Soczewki zamiast okularów?
Jednak nawet, kiedy przyplącze nam się jakaś dolegliwość, to nadal nie jesteśmy na straconej pozycji. Z pomocą przyjdzie nam terapia wzrokowa i dobór odpowiednich okularów. A komu nie przypadną do gustu okulary, zawsze może się posiłkować soczewkami kontaktowymi. Przeciwwskazań do ich noszenia jest kilka. – Jaska, suchość oka i bardzo często występujące zapalenia. Wszystkie przeciwwskazania powinny być jednak zdiagnozowane, bo dzisiejsze soczewki są na tyle uniwersalne, że schorzenia, które kiedyś wykluczały ich noszenie, dzisiaj nie są przeszkodą – zwraca uwagę Ilona Płonka-Kwiek. I zaraz dodaje. – Dla komfortu można nie korzystać z miesięcznych soczewek, które bardziej obciążają oczy, tylko używać jednodniowych.