Z czego składa się rachunek za prąd?
Rosnące koszty energii elektrycznej są niezwykle ważnym elementem wpływającym na cały budżet każdej polskiej rodziny.
„Zaledwie 23% kosztów rachunku dotyczy obciążeń spowodowanych emisją dwutlenku węgla czy zakupem uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Nasz rachunek, który dostajemy do domu składa się z kilku elementów składowych: opłata abonamentowa, opłata sieciowa stała, opłata sieciowa zmienna, opłata jakościowa, opłata OZE, opłata przejściowa, opłata kogeneracyjna, opłata mocowa” – wylicza senator Ewa Matecka.
Dlaczego rosną rachunki za energię elektryczną?
Senator Matecka jako główny powód wzrostu kosztów energii wskazuje złą politykę klimatyczną PiS.
„Opłata za europejskie uprawnienia do emisji CO2 to 60 miliardów zł. Te pieniądze wpłynęły do budżetu państwa, a nie do budżetu UE. Połowa tych pieniędzy powinna być przeznaczona na transformację energetyczną. Gdyby tak się stało, nie mielibyśmy tak wysokich cen energii” – tłumaczy Matecka.
Wielki Fundusz Odbudowy - kiedy otrzymamy pieniądze?
Unia Europejska ma w swojej dyspozycji dla Polski pierwszą transze Funduszu Odbudowy w wysokości prawie 60 mld euro. Tych pieniędzy Polska nie otrzymuje, ponieważ - jak wskazała senator - nie wypełniamy standardów unijnych związanych z praworządnością i z systemem wymiaru sprawiedliwości.
Zdaniem parlamentarzystów, pieniądze z funduszu byłyby potężnym zastrzykiem finansowym dla samorządów, przedsiębiorców i budżetu państwa.
„Można dzięki tym pieniądzom zrobić bardzo wiele dobrego dla Polaków, tak żeby było taniej. PiS tego nie robi ze względu na właśnie wojny ideologiczne, konflikt z Unią, ignorancję, arogancję. Za to wszystko płacimy my Polacy” - mówi poseł Mariusz Witczak.
Zobacz nagranie z konferencji:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.