Wczoraj (19 października) wielu Polaków otrzymało SMS-a tej samej treści. Wiadomość zawierała informację, że nasz profil zaufany wygasa i trzeba przedłużyć jego ważność oraz link. ↓
W związku z częstymi oszustwami SMS-owymi i próbami wyłudzania danych za pomocą podobnych wiadomości - u wielu osób SMS mógł wzbudzić niepokój.
Wygasa ważność profilu zaufanego
Uspokajamy. Wiadomości te nie są oszustwem, a informacją, którą rozsyłało Ministerstwo Cyfryzacji. Profile zaufane, których ważność została automatycznie przedłużona w trakcie pandemii wygasną z końcem października. Dlatego konieczne jest ponowne zalogowanie się na profilu zaufanym i przedłużenie jego ważności.
Ważność profilu zaufanego wynosi 3 lata - podczas pandemii była ona automatycznie przedłużona. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, ważność profili trzeba przedłużać samodzielnie. Jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany - w polu Sposób utworzenia / przedłużenia widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to Twój profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Dlatego też do Polaków, których profile zaufane wygasną z końcem października, rozsyłany jest SMS powiadamiający.
Minister Cyfryzacji zaplanował kampanię informacyjną skierowaną do osób, których profil zaufany zostanie unieważniony 31 października. Otrzymają one SMS z informacją, gdzie znajdą instrukcję przedłużania profilu zaufanego online - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?
Aby przedłużyć ważność profilu zaufanego, trzeba zalogować się na stronę rządową, a następnie do swojego profilu za pomocą nazwy użytkownika i hasła lub za pośrednictwem banku.Następnie musimy kliknąć w niebieską strzałkę znajdującą się obok naszego imienia i nazwiska. Wtedy rozwinie się lista, z której wybieramy "Profil zaufany". Później klikamy "szczegóły profilu", "przedłuż ważność profilu" i "dalej".
Na ekranie pojawi się okno z naszymi danymi kontaktowymi, które możemy potwierdzić lub edytować. Następnie musimy podać dwa kody autoryzacyjne - jeden z nich otrzymamy mailowo, a drugi SMS-em. Ostatni krok to finalizacja przedłużenia profilu - poprzez np. zalogowanie się na stronie banku. I gotowe. Ważność naszego profilu zaufanego została przedłużona na kolejne 3 lata.
Czym jest profil zaufany?
Profil zaufany pozwala na potwierdzenie naszej tożsamości w internecie. Dzięki niemu możemy bez wychodzenia z domu załatwiać sprawy urzędowe.Za pomocą profilu zaufanego możemy zalogować się do takich systemów, jak:
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
- Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- e-Urząd Skarbowy.
Jak założyć profil zaufany?
Profil zaufany może założyć każda osoba, która posiada PESEL. To darmowa usługa, którą można uruchomić np. przy pomocy konta bankowego.Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z bankowości elektronicznej, profil zaufany możemy potwierdzić przez rozmowę wideo z urzędnikiem, e-dowód lub w niektórych urzędach - takich jak Urząd Skarbowy czy ZUS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.