Organizatorem Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Ludowej "Okno na świat" jest stowarzyszenie i zespół "Zawsze Młodzi" z Jarocina. W zeszłym roku świętowali 10-lecie swojej działalności. Od samego początku dyrygentem jest Zbigniew Obara, emerytowany dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie i nauczyciel Społecznego Ogniska Muzycznego.
Trzecia edycja imprezy odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W 2019 roku uczestniczyło w niej aż 30 zespołów. Tym razem zaproszenia rozesłano do 45 grup, ale na tegoroczną przyjechały 22. Jak podkreśliła Halina Kaczor, prezes "Zawsze Młodych" wiele zespołów nie wróciło jeszcze do swojej normalnej działalności. Część ma problemy finansowe, a w niektórych przez koronawirus zmniejszył się stan liczebny członków. W sumie na placu przy restauracji "Impresja" w Bachorzewie bawiło się ponad 250 osób. Pogoda na szczęście dopisała, chociaż dwa razy w czasie koncertu zaczynał kropić deszcz. Humory również. Celem festiwalu jest nie tylko prezentacja twórczości seniorów, ale przede wszystkim integracja, a to udało się zrealizować doskonale. Umiejętności spontanicznej zabawy można seniorom pozazdrościć. Razem z nimi bawił się Jan Grzesiek, prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie, który był jednym ze sponsorów wydarzenia. Niestety mimo zaproszeń nie pojawił się żaden z przedstawicieli władz gminnych czy powiatowych.
Organizatorzy - "Zawsze Młodzi" - wystąpili na początku festiwalu i poza konkursem. Zaprezentowali się też zeszłoroczni zdobywcy Grand Prix, czyli "Chojanki" z Wronek. Wykonali utwór ""Jedno jest niebo dla wszystkich" zadedykowany Ukrainie. Podczas Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Ludowej zespoły oceniają się wzajemnie. Każdy wykonuje po dwie piosenki. Po podliczeniu głosów okazało się, że w tym roku zwyciężyła "Złota Jesień" z Jaraczewa. Zespół prowadzony jest przez Andrzeja Musiałka, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie. Grupa otrzymała puchar i grilla. Wyróżnienia wraz ze Złotymi Kluczami Wiolinowymi otrzymały ex equo "Kapela znad Prosny" z Gizałek oraz "Malińczoki" z Piasków.
Z Ziemi Jarocińskiej zaprezentowały się również "Dąbrowianki" z Dąbrowy, "Chrzanianki" z Chrzana, "Złota Jesień" z Jaraczewa. Debiutantem był zespół "Jarocino", działający przy Klubie Seniora na Ługach. Grupa po raz pierwszy zaprezentowała się w jednakowych strojach. Od niedawna seniorzy ćwiczą pod okiem Kaspra Ekerta, dyrygenta Chóru Mieszanego im. K. T. Barwickiego w Jarocinie.
Po zmaganiach festiwalowych zagrała część kapeli "Żychlinioki", a później wszyscy mieli okazję wziąć udział w zabawie tanecznej na sali. Organizatorzy zapewnili również posiłki dla wszystkich uczestników.
Na III Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Ludowej wystąpili:
- "Kapela znad Prosny" z Gizałek
- "Olszyna" ze Swarzędza
- "Dąbrowianki" z Dąbrowy
- "Tęcza" z Piasków
- "Chojanki" z Chojna
- "Trio" z Gołuchowa
- "Wiola" ze Święcichowej
- "Jarocino" z Jarocina
- "Zawsze Młodzi" z Jarocina
- "Złota Jesień" z Jaraczewa
- kapela "Malińczoki" z Piasków
- "Melodia" z Gostynia
- "Maki i Chabry" z Gizałek
- "Aktywni" z Rozdrażewa
- "Błękitne modraczki" z Dobrzycy
- "Głuchowianie" z Pogorzeli
- "Pogodni" z Krotoszyna
- "Pod Klonem" z Miejskiej Górki
- "Chrzanianki" z Chrzana
- "Karolinki" z Gołanic
- "Razem Raźniej" z Długich Starych"
- kapela podwórkowa "Piaskowianie"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.