To kolejny w ramach Wielkiego Tygodnia dzień przygotowań do Wielkanocy. Dziś święconka. Do kościoła wierni przynoszą koszyki z potrawami, które znajdą się na świątecznym stole. W czasie nabożeństwa są one święcone.
Władze kurii kaliskiej zezwalają na organizowanie w parafiach święcenia pokarmów, jednak pod pewnymi warunkami.
Możliwe jest organizowane poświęcenia pokarmów wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić można na zewnątrz kościoła. Zachęcamy, aby w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin – zaznaczają władze kurii kaliskiej.
Osoby, które nie zdecydują się wziąć udział w święceniu pokarmów powinny przed śniadaniem wielkanocnym uroczyście pobłogosławić pokarmy w domu.
Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba – wskazują przedstawiciele kurii.
Co powinno znaleźć się w koszyczku ze święconką?
- Chleb - podstawowy produkt, symbolizuje ciało Chrystusa
- Jajka - drugi najważniejszy po chlebie produkt, jest znakiem odradzającego się życia
- Baranek - najczęściej wykonany z masła - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, masło jest też symbolem dobrobytu
- Kiełbasa i wędliny - symbolizują dostatek, płodność i zdrowie
- Sól - symbolizuje oczyszczenie
- Ciasto - symbolizuje umiejętności i doskonałości
- Chrzan - jest znakiem siły fizycznej i krzepy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.