Mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego, Gałązek, Staniewa, Wrotkowa, Skałowa, Mokronosa, Serafinowa, Gościejewa, Józefowa, Lipowca, Tatar, Czarnego Sadu, Białego Dworu, Borzęciczek, Pogorzałek Wielkich, Wyrębina, Dębówca, Góreczek, Obry Starej, Obry Nowej, Szymanowa, Orli i Cegielni nie mogli pić bezpośrednio wody z kranu. W wodzie stwierdzono m.in. bakterie z grupy coli.
Gmina Koźmin Wlkp. Zakaz picia wody z kranu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie informuje, iż jakość wody z wodociągu publicznego Koźmin Wielkopolski nie spełnia wymagań obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294, z poźń. zm.) z uwagi na obecność bakterii grupy coli oraz przekroczenie związków glinu - poinformował 22 sierpnia dr n. farm. Dominik Wawrzyńczak Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie.
W wodzie znajdowały się zarówno bakterie grupy coli jak i przekroczone były wartości związku glinu. To sprawiało, że nie nadawała się ona do bezpośredniego spożycia.
Woda zdatna do picia, ale zanieczyszczona glinem
Wdrożono procedury mające na celu usunięcie bakterii z wody. Kilka dni później - 26 sierpnia - to się udało. Woda stała się zdatna do picia. Nadal jednak była zanieczyszczona glinem.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie informuje, że w wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody z wodociągu Koźmin Wielkopolski spełnia wymagania parametrów mikrobiologicznych określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294 z późn. zm.), co anuluje ograniczenie w zakresie spożycia wody zamieszczone w komunikacie z dnia 22.08.2024 r. Natomiast w zakresie parametru fizyko-chemicznego: glin, jakość wody z wodociągu publicznego Koźmin Wielkopolski nie spełnia wymagań obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294 z późn. zm.) - informowała wówczas mgr inż. Anna Orlicka, Główny Specjalista ds. Systemu Jakości w krotoszyńskim sanepidzie.
I podkreślała, że zwiększona zawartość glinu w wodzie może wpływać na jej kolor i smak.
Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do pozostałych wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294 ze zm.). Woda nadaje się do celów konsumpcyjnych i na cele gospodarcze - podkreślała przedstawicielka Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie.
Woda z koźmińskiego wodociągu znów jest czysta
Teraz to się zmieniło.Mieszkańcy miejscowości: Koźmin Wielkopolski, Gałązki, Staniew, Wrotków, Skałów, Mokronos, Serafinów, Gościejew, Józefów, Lipowiec, Tatary, Czarny Sad, Biały Dwór, Borzęciczki, Pogorzałki Wielkie, Wyrębin, Dębówiec, Góreczki, Obra Stara, Obra Nowa, Szymanów, Orla i Cegielnia mogą już pić wodę z kranu bez obaw i nie muszą martwić się jej barwą i smakiem.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie na podstawie przeprowadzonych badań w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego informuje, iż jakość wody z wodociągu publicznego Koźmin Wielkopolski w zakresie związków glinu została doprowadzona do obowiązujących wymagań, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294, z późń. zm.) - informują władzę Koźmina Wielkopolskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.