Gotuj z „Gazetą” – nasz cykl Kochasz gotować, piec. W kuchni czujesz się jak ryba w wodzie, a „pichcenie” sprawia ci frajdę. Jesteś zawodowym kucharzem lub amatorem, nie ważne. A może masz jedno, ale za to popisowe danie, w którym jesteś mistrzem. Gotuj z nami i podziel się swoją miłością do gotowania z czytelnikami „Gazety Krotoszyńskiej”.
Bigos – klasyka z polskiej kuchniPanie z KGW Gorzupia polecają naszym czytelnikom tradycyjną polską kuchnię – a konkretnie bigos, który od wieków króluje na naszych stołach. Im dłużej gotowany, tym lepszy. Im więcej różnych gatunków mięsa w nim się znajduje, tym jego smak jest szlachetniejszy.
Składniki:- Bigosu nie sposób nie lubić. Jest to danie znakomite na śniadanie, obiad czy kolację – zachwalają panie z KGW Gorzupia.
Kapusta kiszona
Kapusta biała
Cebula
Kiełbasa wędzona
Mięso – wieprzowina, wołowina
Koncentrat pomidorowy
Grzyby suszone
Ziele angielskie, liście laurowe, jagody jałowca
Wino czerwoneWykonanie:Kapustę kiszoną kroimy i zalewamy niewielką ilością wody. Dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, rozgniecione jagody jałowca i gotujemy ok. 1,5 godziny. Osobno, w małej ilości wody gotujemy suszone prawdziwki. Kapelusze kroimy w paski i wraz z wywarem dolewamy do gotującej się kapusty. Przygotowujemy mięsa. Wieprzowinę i wołowinę kroimy w kostkę i podsmażamy na smalcu na złoty kolor, podlewamy winem i kilka minut dusimy. Osobno smażymy pokrojoną szynkę i kiełbasę wraz z posiekaną cebulką. Wszystkie podsmażone mięsa, wędliny i cebulę dorzucamy do garnka, w którym gotujemy kapustę. Gotujemy jeszcze co najmniej godzinę. Na koniec przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy resztę czerwonego wina. Słodzimy cukrem lub miodem. Bigos ma to do siebie, że z upływem czasu nabiera smaku i aromatu. Najsmaczniejszy jest po kilku dniach, wielokrotnie podgrzewany. Smacznego!