Artykuł zatytuowany "Rodzinny horror w Krotoszynie. Nie żyją dwie siostry, ranna matka w szpitalu. Co z trzecią córką? MAMY NAGRANIE" pochodzi ze strony prepschoolsoccer.com. I już to powinno wzbudzić nasze podejrzenia.
Czujność może jednak uśpić fakt, że link do artykułu publikują np. nasi znajomi - zarówno na swoich profilach jak i na przykład w lokalnych grupach informacyjnych czy sprzedażowych. Padli oni zapewne ofiarą wirusa, który bez ich wiedzy publikuje te informacje.
Czym jest złośliwe oprogramowanie na Facebooku?
Celem wirusów i szkodliwych aplikacji jest uzyskanie dostępu do naszego konta na Facebooku.
Złośliwe oprogramowanie to każda szkodliwa aplikacja lub szkodliwy plik z przeznaczeniem uzyskania dostępu do komputera lub konta internetowego, np. konta na Facebooku. Jeśli Twoje urządzenie zostało zainfekowane, złośliwe oprogramowanie może zbierać informacje i podejmować w Twoim imieniu działania niepożądane (np. publikowanie spamu na osi czasu - informuje Facebook.
Złośliwe oprogramowanie może zainfekować nasz smartfon, komputer lub przeglądarkę internetową
Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?
Na Facebooku:
- Twoje konto publikuje spam lub wysyła niepożądane wiadomości.
- W historii konta pojawiają się dziwne lub podejrzane miejsca logowania.
- W dzienniku aktywności widzisz wiadomości lub posty, których wysłania nie pamiętasz.
- Aplikacje działają wolniej lub dłużej niż zwykle trwa ukończenie zadań.
- Zauważasz nowe aplikacje, ale nie pamiętasz, że były instalowane.
- Pojawiają się dziwne wyskakujące okna lub reklamy bez otwierania przeglądarki internetowej.
- Pojawiają się dziwne wyskakujące okna lub reklamy, które wcześniej się nie pojawiały.
- Twoja wyszukiwarka lub strona zmieniła się, a nie pamiętasz, aby były modyfikowane.
Co zrobić, by ustrzec się przed złośliwym oprogramowaniem na Facebooku?
Przede wszystkim przed kliknięciem w jakikolwiek link sprawdźmy, dokąd on prowadzi. Pod tytułem widzimy nazwę strony, do której zostaniemy przekierowani. Klikajmy tylko w takie linki, które kierują nas do wiarygodnych źródeł. Strona prepschoolsoccer.com pisząca o historii z Krotoszyna nie jest wiarygodna.Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą złośliwego oprogramowania, to przede wszystkim skorzystać z programu antywirusowego i przeskanuj urządzenie pod kątem wirusów. Następnie wyczyść przeglądarkę internetową usuwając z niej podejrzane dodatki. Warto także pilnować, by zawsze korzystać z najnowszej wersji przeglądarki internetowej i aktualizować ją na bieżąco.
Konto, które zostało zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, jest często używane obserwowania niepożądanych ludzi i stron. Sprawdź dziennik aktywności i usuń posty i strony, których nie miałeś(aś) zamiaru polubić - zaleca Facebook.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.