Malowanie ścian to tylko jeden z kilku etapów prac. Nie możemy zapomnieć o dokładnym oczyszczeniu podłoża czy uzupełnieniu ubytków. Nie mniej istotne są produkty, których używamy do malowania. Dobra farba do kuchni ochroni powierzchnie przed zabrudzeniami, sprawiając, że pięknym efektem będziemy się mogli cieszyć znacznie dłużej.
Kuchnia czasami przypomina pobojowisko. Sos pomidorowy na posadzce i spaghetti na suficie – to efekty naszych kulinarnych eksperymentów. Nawet jeśli gotujemy wzorowo, utrzymując przy tym sterylną czystość, zabrudzenia w kuchni to niemal pewnik. Plamy po oleju czy tłuste osady to naturalny skutek uboczny użytkowania kuchni. Tym poważniej powinniśmy podejść do wyboru produktów do malowania. Farba do kuchni musi wyróżniać się wysoką odpornością na wilgotność oraz na szorowanie. Kluczowe znaczenie dla trwałości powłoki ma oprócz tego prawidłowe przygotowanie ścian do malowania oraz warunki, w jakich przeprowadzamy prace. Sprawdźmy, jak pomalować kuchnię krok po kroku.
Przed malowaniem
Podstawą jest tu odpowiednie przygotowanie powierzchni. Zaczynamy od dokładnego umycia ścian. Musimy pozbyć się tłustych plam i zacieków, o które w kuchni nietrudno. Gdybyśmy nie usunęli zabrudzeń, nowa warstwa farby wkrótce zaczęłaby się łuszczyć. Do mycia możemy użyć mydła alkaicznego, choć inny silny detergent odtłuszczający również zda egzamin. Następnie dokładnie spłukujemy ściany czystą wodą i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.Teraz pora na inspekcję stanu ścian. Na podłożu szukajmy przede wszystkim pierwszych oznak pleśni oraz grzybów. Zagrzybione miejsca oczyszczamy za pomocą szpachelki i środka grzybobójczego, a po przemyciu czystą wodą gruntujemy specjalnym preparatem, który zapobiegnie rozwojowi mikroorganizmów w przyszłości.
Musimy sprawdzić również, czy na powierzchni ścian nie ma rys, uszkodzeń czy wgłębień. Uzupełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy; podłoże oczyszczamy z pyłu. Na koniec – jeśli są silnie nasiąkliwe, niestabilne lub pylące – musimy je zagruntować.
Zanim chwycimy za pędzel i farbę do kuchni, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu przed zabrudzeniem posadzki, sprzętów kuchennych oraz mebli. Brzegi płytek i blatu kuchennego zaklejamy taśmą malarską. Używamy także folii malarskiej.
Ważna decyzja: farba do kuchni
Końcowym etapem przygotowań jest wybór odpowiedniego produktu do malowania. Rodzaj farby przeznaczonej do malowania kuchni nie może być przypadkowy. Z uwagi na specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu – podwyższoną wilgotność, ryzyko zabrudzeń i tłustych osadów – potrzebujemy specjalistycznego rozwiązania. Nie możemy użyć tego samego preparatu, którym malowaliśmy salon czy sypialnię.Od farby do kuchni wymagamy przede wszystkim właściwości hydrofobowych. Powłoka powinna odpychać wodę oraz wszelkie płynne zabrudzenia, nie pozwalając im przeniknąć w głąb powierzchni. Egzamin śpiewająco zda Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Jest wyjątkowo odporna na wnikanie zanieczyszczeń, szorowanie (jak wykazały testy – 10 razy bardziej niż standardowe produkty), a także na działanie grzybów pleśniowych. Ze ściany pomalowanej Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka możemy zmywać tłuste zabrudzenia, nie ryzykując przy tym uszkodzenia powłoki.
Jak malować kuchnię?
Farba do kuchni wybrana? Zaczynamy malowanie! Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, z uwagą dobierzmy akcesoria. Sprawdzą się tu pędzle z włosia syntetycznego oraz wałek z runa naturalnego lub wałek sznurkowy o długości runa 10-18 mm. Ważne są także warunki, w jakich przeprowadzamy prace. Temperatura otoczenia oraz malowanej powierzchni powinna wynosić od +10 do +28°C, a wilgotność powietrza – nie więcej niż 80%.Farbę nakładamy najpierw na sufit, kierując się od okna w stronę drzwi. Po pomalowaniu sufitu pora na ściany. Najpierw za pomocą niewielkiego pędzla pomalujmy najtrudniej dostępne miejsca, fragmenty ściany przy ramie okiennej, okolice parapetu i grzejnika itd. Następnie farbą pokrywamy większe powierzchnie – przyda nam się do tego szeroki wałek. Aby uniknąć smug, malujmy pewnymi ruchami dłoni, rozprowadzając równomierną warstwę farby. Nie przerywajmy prac, dopóki nie pomalujemy całej ściany. Jeśli konieczne będzie wykonanie poprawek, zamiast nakładać farbę na pojedyncze miejsca, połóżmy kolejną warstwę produktu na całą ścianę (dopiero po całkowitym wyschnięciu powłoki – należy się tu kierować zaleceniami producenta). Do osiągnięcia dobrego efektu potrzeba zazwyczaj dwóch warstw farby.
***
Farba do kuchni musi spełniać szereg wyśrubowanych wymagań. Dzięki temu zyskamy pewność, że kolejny remont przeprowadzimy dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli ochotę na zmianę kolory ścian.