Strażacy otrzymali zgłoszenie o załączonej czujce tlenku węgla w jednym z budynków wielorodzinnych w Kobylinie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że w pomieszczeniu kuchennym budynku wielorodzinnego załączył się czujnik tlenku węgla. Cztery osoby użytkujące lokal mieszkalny opuściły budynek przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej i nie uskarżały się na żadne dolegliwości związane z zaistniałym zdarzeniem - relacjonuje Mateusz Dymarski, zastępca oficera prasowego komendanta powiatowego Państowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
Strażacy zabezpieczyli i oświetlili teren działań, a następnie - zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych - zweryfikowali stężenie gazów niebezpiecznych w pomieszczeniu, w którym znajdował się gazowy ogrzewacz wody.
Pomiary przeprowadzone za pomocą dwóch niezależnych urządzeń potwierdziły obecność tlenku węgla w lokalu mieszkalnym. W dalszej części działań sprawdzono pozostałe kondygnacje w obiekcie, na których nie stwierdzono zagrożenia - mówi Mateusz Dymarski.
Do czasu zakończenia działąń z budynku ewakuowano pozostałych 7 lokatorów. Strażacy przewietrzyli obiekt i potwierdzili likwidację zagrożenia.
Opisana interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej to kolejny dowód na to, że czujniki tlenku węgla ratują ludzkie życie! Zachęcamy do wyposażania domów i mieszkań w czujniki tlenku węgla. Przypominamy również o okresowych przeglądach przewodów kominowych i wentylacyjnych. Czujnik czadu to mała inwestycja w wielkie bezpieczeństwo. Zadbaj o siebie i bliskich - podkreślają strażacy.
Czujka chroni przed zabójczym tlenkiem węgla
Tlenek węgla - zwany czadem - to cichy zabójca, przed którym może ostrzec nas czujka. Dlatego strażacy apelują do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, by zaopatrzyli się w tego typu urządzenie.
Inwestycja w czujnik tlenku węgla to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Urządzenie poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego czujnika jest niewspółmierny z korzyściami, które możemy osiągnąć. To niepozorne elektroniczne urządzenie ratuje ludzkie życie - podkreśla Tomasz Patryas.
Jak chronić się przed tlenkiem węgla?
- regularnie poddawaj przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne przez uprawnionych fachowców,
- użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
- nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych,
- nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
- bóle i zawroty głowy,
- duszność,
- senność,
- osłabienie,
- przyspieszona czynność serca
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.