reklama

Kolejne ogniska ptasiej grypy w powiecie krotoszyńskim. Rozszerzono obszary zapowietrzone i zagrożone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Kolejne ogniska ptasiej grypy w powiecie krotoszyńskim. Rozszerzono obszary zapowietrzone i zagrożone - Zdjęcie główne

Kolejne ogniska ptasiej grypy w powiecie krotoszyńskim. Rozszerzono obszary zapowietrzone i zagrożone | foto zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa terenie powiatu krotoszyńskiego stwierdzono dwa kolejne ogniska ptasiej grypy. W związku z tym, że choroba wydostała się poza miejscowość Orla, konieczne jest zwiększenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.
reklama

Pierwsze ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu krotoszyńskiego wykryto na fermie indyków w Orli w gminie Koźmin Wlkp. 

To gospodarstwo zostało objęte nadzorem już 10 marca - przy podejrzeniu wystąpienia ptasiej grypy - a po otrzymaniu wyników, podjęliśmy działania związane z likwidacją tego ogniska - mówiła wówczas Anna Lis-Wlazły.

Stado indyków, w którym stwierdzono pierwsze ognisko ptasiej grypy w powiecie krotoszyńskim liczyło ponad 58 tysięcy sztuk. Wszystkie zwierzęta musiały zostać zabite i zutylizowane.

Niestety, na tym się nie skończyło. Kolejne dwa ogniska ptasiej grypy na naszym terenie wykryto 16 marca. Zlokalizowane one były także w Orli, ale tym razem dotyczyły stad kur hodowlanych. 

reklama

Jak informował wojewoda wielkopolski - jedno ognisko pojawiło się w stadzie kur liczących 115 tys. 558 sztuk ptaków, a drugie w stadzie liczącym 161 tys. 453 sztuki. 

Oznacza to, że zabitych i zutylizowanych zostało ponad 277 tysięcy kolejnych ptaków. 

Kolejne ogniska ptasiej grypy w powiecie krotoszyńskim

To jednak nie zahamowało rozprzestrzeniania się choroby. Na terenie powiatu krotoszyńskiego stwierdzono dwa kolejne ogniska ptasiej grypy - w Koźminie Wielkopolskim i w Klatce (gm. Koźmin Wlkp.)

reklama

Jak informuje wojewoda wielkopolski - czwarte ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu krotoszyńskiego wykryto w Koźminie Wielkopolskim w stadzie indyka rzeźnego liczącym 15.528 sztuk ptaków. Natomiast piąte ognisko stwierdzono w Klatce (gm. Koźmin Wlkp.) w stadzie gęsi hodowlanych liczącym 1.266 sztuk. 

Tym samym na terenie powiatu krotoszyńskiego do tej pory - w związku z ptasią grypą - trzeba było zabić i zutylizować niemal pół miliona ptaków - indyków, kur i gęsi. 

Powiat krotoszyński. Rozszerzenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego 

W związku z tym, że ogniska ptasiej grypy pojawiły się już poza miejscowością Orla, konieczne było rozszerzenie obszaru zapowietrzonego (3 km) i zagrożonego (10 km).  

reklama

Obszar zapowietrzony:

  • w powiecie krotoszyńskim, gmina Koźmin Wielkopolski, miejscowości: Lipowiec, Staniew, Biały Dwór, Wałków, Orla, Cegielnia, Sapieżyn, Orlinka, Nowa Obra, Koźmin Wielkopolski, Klatka, Tatary, Borzęcice, Czarny Sad;
  • w powiecie krotoszyńskim, gmina Rozdrażew, miejscowości: Grębów, Nowa Wieś, Trzemeszno, Rozdrażew;
  • w powiecie pleszewskim, w gminie Dobrzyca, miejscowość Polskie Olędry. 
 

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się przede wszystkim utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu - w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie. Należy także bez zbędnej zwłoki czyścić i odkażać środki transportu i sprzęt wykorzystywany do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, a także środki transportu wjeżdżające do gospodarstwa i z niego wyjeżdżające. Obowiązkowe jest także wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób. Z kolei paszę i ściółkę dla ptaków należy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu gryzonie oraz dzikie ptaki. Rygorystycznych zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, aby wykluczyć rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej grypy ptaków. 

reklama

 

Obszar zagrożony:

  • w powiecie krotoszyńskim, w gminie Koźmin Wielkopolski, miejscowości: Pogorzałki Wielkie, Ludwinów, Góreczki, Stara Obra, Szymanów, Dębowiec, Wyrębin, Mycielin, Borzęciczki, Gałązki, Wrotków, Serafinów, Mokronos, Skałów, Psie Pole, Gościejew, Kaniew, Dębiogóra, Suśnia, Józefów;
  • w powiecie krotoszyńskim, w gminie Krotoszyn, miejscowości: Unisław, Wronów, Ustków, Raciborów, Benice, Brzoza, Dąbrowa, Sokołówka, Jelonek,  Stary Las, Teresiny, Jastrzębiec, Roszki, Brzezinka, Miłowiec, Odrodzenie, Bożacin, Kobierno, Wielowieś; 
  • w powiecie krotoszyńskim, w gminie Rozdrażew, miejscowości: Mieciejew, Rozdrażewek, Chwałki, Dąbrowa, Henryków, Dzielice, Wolenice, Dębowiec, Budy, Wyki; 
  • w powiecie pleszewskim, w gminie Dobrzyca, miejscowości: Koźminiec, Trzebowa, Nowy Karmin, Gustawów, Karminiec, Sośnica, Sośniczka, Izbiczno, Fabianów, Lutynia, Ruda, Strzyżew, Dobrzyca, Trzebin, Galew; 
  • w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin, miejscowości: Potarzyca, Golina, Stefanów, Siedlemin, Zakrzew, Prusy, Roszkówko, Wilczyniec, Ciświca; 
  • w powiecie jarocińskim, w gminie Kotlin, miejscowości: Wilcza, Magnuszewice; 
  • w powiecie jarocińskim, w gminie Jaraczewo, miejscowości: Suchorzewko, Janów.
  •  w powiecie gostyńskim, w gminie Pogorzela, miejscowość: Kaczagórka, Bułaków;
W związku z powyższym prosimy w imieniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie mieszkańców sołectwa Józefów o zgłaszanie faktu utrzymywania w swoich gospodarstwach domowych drobiu – u sołtysa lub w Punkcie Informacyjnym UMiG (na druku, który można pobrać w Punkcie Informacyjnym lub ze strony www.kozminwlkp.pl) - podkreślają władze Koźmina Wielkopolskiego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo