Służby ratunkowe zostały zadysponowane do Koźmina Wlkp., gdzie w jednym z budynków wielorodzinnych podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Mężczyzna stracił przytomność w łazience.
W toku przeprowadzonego rozpoznania przez Kierującego Działaniem Ratowniczym ustalono, że Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego jest już na miejscu, prowadząc medyczne czynności ratunkowe w stosunku do jednego z mężczyzn, który stracił przytomność w łazience w mieszkaniu na parterze - relacjonuje Bartosz Górka z zespołu prasowego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
Z budynku ewakuowano 18 osób - część z nich opuściło mieszkania jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych. Strażacy wyposażeni w urządzenia pomiarowe sprawdzili wszystkie mieszkania w budynku.
W jednym z lokali mieszkalnych wykryto „czad” na poziomie 10 ppm. W całym pionie budynku KDR zalecił odcięcie dopływu gazu. Następnie ponownie sprawdzono urządzeniami pomiarowymi mieszkania oraz klatkę schodową w obiekcie - zagrożenia nie stwierdzono. Decyzją kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego mężczyzna został przetransportowany przez ratowników medycznych do placówki medycznej. Na czas prowadzonych działań budynek opuściło łącznie 18 osób - mówi Bartosz Górka.
Czad - cichy zabójca
To zdarzenie jest kolejnym przypomnieniem o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, zwany również czadem. Jest to gaz bezbarwny i bezwonny, dlatego tak trudno go wykryć. Jedynym skutecznym sposobem ochrony jest montaż specjalnych czujników, które alarmują o jego obecności w powietrzu.
Tylko w ostatnich 12 miesiącach na terenie naszego powiatu Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej interweniowały 10 razy w zdarzeniach, gdzie zagrożenie ze strony tlenku węgla było zasadne. Każdego miesiąca kilkukrotnie strażacy są angażowani do weryfikacji zagrożenia ze strony wzbudzonych czujek w lokalach mieszkalnych - podkreśla krotoszyński strażak.
Straż pożarna apeluje do mieszkańców o regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz o montaż czujników czadu i gazu. Pamiętajmy, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla:
- Bóle i zawroty głowy
- Nudności i wymioty
- Osłabienie
- Utrata przytomności
- Otwórz okna i drzwi, aby przewietrzyć pomieszczenie
- Wyłącz urządzenia grzewcze
- Wezwij służby ratunkowe (112)
Objawy zatrucia tlenkiem węgla obejmują bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie i utratę przytomności. W skrajnych przypadkach długotrwałe narażenie na wysokie stężenia CO może prowadzić do śmierci. Gaz ziemny jest powszechnie stosowanym paliwem w gospodarstwach domowych do gotowania, ogrzewania oraz podgrzewania wody. Choć jest bezpieczny w normalnym użytkowaniu, nieszczelności w instalacjach gazowych mogą prowadzić do wycieków, które z kolei stwarzają ryzyko wybuchu i pożaru. Ponadto, wdychanie gazu ziemnego w dużych ilościach może być szkodliwe dla zdrowia. Czujki tlenku węgla i gazu są urządzeniami, które monitorują stężenie tych substancji w powietrzu i alarmują mieszkańców w przypadku wykrycia niebezpiecznych poziomów - podkreśla Bartosz Górka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.