- Jak co roku policjanci z pionu prewencji i funkcjonariusze Straży Miejskiej będą patrolowali miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a w przypadku napotkania takich osób, będą proponować im schronienie w placówkach znajdujących się w naszym powiecie – mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Jest to szczególne ważne w okresie zimowym, gdy temperatury na zewnątrz są minusowe. Policjanci proszą jednocześnie, by do akcji przyłączyli się mieszkańcy.
- Należy pamiętać, że osoby bezdomne to nie zawsze tylko pijacy czy chuligani. To także osoby, które straciły pracę, którym nie poszczęściło się w życiu lub od których odwróciła się rodzina. Dlatego krotoszyńska policja apeluje, aby nie zapominać o nich i liczy na pomoc ze strony mieszkańców powiatu. Prosimy: zainteresujcie się losem swoich sąsiadów bądź innych znanych wam osób, które są bezdomne, niepełnosprawne, samotne i w podeszłym wieku a wymagają pomocy. Pomóżcie im osobiście bądź poinformujcie o tym policję – wskazuje Piotr Szczepaniak.
Funkcjonariusze podkreślają również, by zainteresować się osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu.
- Nie należy przechodzić obojętnie obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym wpływem alkoholu. Państwa telefon na policję informujący o takich osobach może je ustrzec przed zamarznięciem. Każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał do działania dla funkcjonariuszy. policjanci nie są jednak w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do państwa z apelem, aby nie ignorować takich osób – podkreśla rzecznik krotoszyńskiej policji.
O wszystkich tego typu sytuacjach można informować dzwoniąc pod numer alarmowy – 112, lub na policyjny telefon zaufania - (62) 725 52 97
- Pamiętajmy, że działania policji mają charakter pomocowy, a nie represyjny. Nie należy się obawiać, że telefon do dyżurnego policji lub straży miejskiej przysporzy komukolwiek problemów – podkreśla Piotr Szczepaniak.