Na liście Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu jest aż dwoje przedstawicieli powiatu krotoszyńskiego - Dariusz Rozum i Sandra Dajewska.
Dariusz Rozum: "Tak źle jeszcze nie było"
Dariusz Rozum, który od 20 lat związany jest z lokalnym samorządem zdecydował się kandydować do Sejmu ponieważ - jak sam mówi - tak źle jeszcze w naszym kraju nie było. Startuje z listy nr 6 Koalicji Obywatelskiej z numeru 6.
Tak źle jeszcze nie było. Deprecjonuje się dzisiaj samorządy, odbiera się im władztwo, odbiera się im pieniądze, dokłada się im obowiązków, a zabiera możliwości. I z tym trzeba raz na zawsze skończyć. Trwa walka o władzę, o to, by tę Polskę uczynić lepszą - mówił podczas konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rozum.
Zwracał także uwagę na brutalność trwającej kampanii i zaapelował o ostudzenie emocji i wybranie "Szczęśliwej Polski".
Mam nadzieję, że ta kampania nie przyniesie żadnych tragicznych sytuacji, ale widzimy już napaści na parlamentarzystów, napaści na kandydatów. Różne sytuacje, które tak naprawdę prowadzą do tragedii. Apeluję, by w tym czasie, który pozostał nam do 15 października unikać konfrontacji w taki sposób, żeby komuś się stała krzywda. Wydaje mi się, że poziom emocji już sięgnął zenitu i moje hasło "Szczęśliwej Polski już czas...!" to nie jest przypadek. Koalicja Obywatelska wyszła do Polaków z hasłem "Polska w naszych sercach" i myślę, że mamy Polskę w naszych sercach, ale też szczęśliwej Polski przyszedł już czas. I o to apeluję, żeby ludzie - gdy będą decydowali na kogo oddadzą głos - zastanowili się, czy Polsce jest potrzebna wojna polsko - polska, czy Polsce jest potrzebny pokój, spokój i normalność - podkreślał Dariusz Rozum.
Najważniejsze wybory po 1989 roku
Kandydaci do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 36 - Dariusz Rozum, Jarosław Urbaniak i Sandra Dajewska oraz kandydatka do Senatu Ewa Matecka podkreślali wagę zbliżających się wyborów parlamentarnych. Wskazywali, że są to najważniejsze wybory po 1989 roku i od ich wyniku zależeć będzie przyszłość Polski.
To są wybory o przyszłość Polski, to są wybory o przyszłość naszych dzieci i naszych wnuków, to są wybory o to, w jakim kraju obudzimy się 16 października. Czy będziemy dalej liderem przemian demokratycznych, czy będziemy inspiracją dla innych krajów europejskich, czy będziemy nadal podziwiani, czy wrócimy na tę ścieżkę rozwoju, na którą Polska już weszła w 1989 roku. To są wybory o naszą przyszłość - wskazywała Ewa Matecka.
Mówiła także o tym, że 15 października przy urnach wyborczych Polacy zdecydują, w jakiej Polsce chcą żyć.
To będzie starcie dwóch cywilizacji - cywilizacji prodemokratycznej, prorozwojowej, proeuropejskiej, uśmiechniętej, z cywilizacją kłamstwa i zła. Waga tych wyborów zdecyduje o przyszłości całej Europy. Widzimy co się dzieje dzisiaj w Polsce, jak bardzo jesteśmy izolowani, jak złe decyzje są podejmowane przez rząd PiSu, który zsuwa Polskę na margines zainteresowania Europy i świata. A właściwie to zainteresowanie jest, tylko zawsze w złym kontekście.
Jarosław Urbaniak podkreślał, że zbliżające się wybory parlamentarne będą czasem decyzji na temat tego, czy nadal chcemy pozostać w Unii Europejskiej i nadal korzystać z funduszy europejskich.
Mam wrażenie, że ta kampania cofnęła nas o 20 lat. Mamy znowu kłamstwa, manipulacje. 20 lat temu Polacy w kwestii tych manipulacji - czy Polska ma być elementem cywilizacji wschodu czy zachodu - odpowiedzieli w referendum europejskim, że cywilizacji zachodu. Dzisiaj, gdy rząd PiSu jawnie wyprowadza nas z Unii Europejskiej, 15 października Polacy muszą znów zadecydować, czy chcą być częścią zachodu czy częścią wschodu - mówił lider listy KO w naszym okręgu.
Problem z opieką psychiatryczną w Polsce
Sandra Dajewska - nr 18 na liście Koalicji Obywatelskiej - pracuje w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego i codziennie widzi, że opieka psychiatryczna w Polsce nie jest wystarczająca. I właśnie ten problem chciałaby naprawić z sejmowych ław.
Na co dzień widzę, z jakimi problemami zmagają się dzieci i rodziny. W naszym centrum jest ponad 1000 pacjentów z powiatu krotoszyńskiego, a działamy niecałe 2 lata. Problem jest duży, przede wszystkim dlatego, że jest bardzo ciężko dostać się do specjalistów, czas oczekiwania jest naprawdę bardzo długi, a niestety są sytuacje, w których musimy reagować natychmiast. Przede wszystkim chciałabym się skupić na tym, by ten dostęp do specjalistów był łatwiejszy - mówiła Sandra Dajewska.
Zdrowie, oświata, przejrzyste prawo - to kwestie najważniejsze
Dariusz Rozum skupia się natomiast na kwestiach ochrony zdrowia, oświaty, przepisów podatkowych i przejrzystego prawa.
Ochrona zdrowia to podstawa. Człowiek wymagający opieki, pomocy - na co mu piękna droga i piękne budynki jeśli nie otrzyma opieki. A tak niestety jest. Jeśli do specjalisty trzeba czekać kilka lat, to to nie jest normalny kraj. Tak dalej nie może być. No i oświata, bo człowiek - żeby to wszystko zrozumiał - musi umieć to wszystko logicznie pojąć. Przeładowane programy, z których tak naprawdę uczeń nic nie wynosi. On ze szkoły wynosi torbę pełną książek i do godziny 20 odrabia lekcje. Tak się nie da żyć - podkreślał Dariusz Rozum.
Zwracał także uwagę na kwestie związane z niejasnymi przepisami podatkowymi i skomplikowanym prawem, które zabija małe przedsiębiorstwa.
Jak podjąć decyzję o inwestowaniu, jak zaciągnąć kredyt, jak zobowiązać się do wzięcia sobie na plecy tych wszystkich obowiązków, kiedy się nie ma pewności co będzie jutro, za miesiąc, za rok?
Dariusz Rozum zaapelował do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, by 15 października każdy poszedł na wybory.
Niech każdy zdecyduje według własnego sumienia i rozumu, ale idźmy do wyborów. I zapraszam wszystkich na niedzielę, 1 października na Marsz Miliona Serc w Warszawie. Jest jeszcze kilka miejsc w autokarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.