reklama

Krotoszyn. Karetka będzie jeździć bez lekarza. Co to oznacza dla pacjentów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jakub Nelle

Krotoszyn. Karetka będzie jeździć bez lekarza. Co to oznacza dla pacjentów? - Zdjęcie główne

foto Jakub Nelle

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWojewoda podjęła decyzję o likwidacji specjalistycznej karetki w Krotoszynie. Co to oznacza dla pacjentów? O tym rozmawiamy z Jakubem Nelle, rzecznikiem prasowym Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.
reklama

Decyzją wojewody 11 specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego (S) w Wielkopolsce zostało zlikwidowanych. Dotyczy to także krotoszyńskiej karetki. Powodem likwidacji był fakt, że mimo, że w zespołach specjalistycznych powinien jeździć lekarz, to w praktyce na pokładzie karetki zazwyczaj go nie było. 

Analizie poddano przede wszystkim zespoły specjalistyczne, tzw. ZRM S, w których składzie powinien znajdować się lekarz. Część z tych zespołów, przez co najmniej 60% czasu funkcjonowała jednak bez nich - informuje Rafał Stachlewski, specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zlikwidowano karetkę specjalistyczną w Krotoszynie

Dlatego też zapadła decyzja o likwidacji m.in. krotoszyńskiego zespołu specjalistycznego i przekształcenia go w zespół podstawowy, w którym jeździć będzie dwóch ratowników medycznych lub ratownik medyczny i pielęgniarz systemu - czyli taki skład, jak ma to miejsce w przypadku karetek w Kobylinie i w Koźminie Wlkp. 

reklama

Na tej podstawie podjęto decyzję o przekształceniu 11 specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego w zespoły podstawowe (ZRM P). Dotyczy to zespołów zlokalizowanych w Poznaniu, Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kole, Krotoszynie, Ostrzeszowie, Pleszewie, Śremie, Wągrowcu i Wrześni. Decyzję o przekwalifikowaniu zespołów zatwierdziło Ministerstwo Zdrowia w najnowszej aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Polskie Ratownictwo Medyczne - wskazuje przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Trzy karetki podstawowe w powiecie krotoszyńskim

W praktyce - co podkreśla Jakub Nelle - zmiana ta jest jedynie administracyjna i nie ma wpływu na pacjentów. 

reklama

Dla pacjentów nic się nie zmieni. Od lat krotoszyńska karetka większość czasu jeździła bez lekarza, bo tych lekarzy po prostu nie było. Zamiast lekarza byl trzeci ratownik medyczny. I jak to było widać - ratownicy medyczni świetnie sobie radzili, a standard opieki nad pacjentami w żadnym stopniu na tym nie ucierpiał. Decyzja wojewody tak naprawdę usankcjonowała to, co działało już od dawna - mówi Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie. 

Będzie czwarta karetka w powiecie krotoszyńskim?

W tej chwili na terenie powiatu krotoszyńskiego działają trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego - w Krotoszynie, w Kobylinie i w Koźminie Wlkp. W ciągu roku trzy zespoły odnotowują w sumie blisko 5 tysięcy wyjazdów, z czego sam krotoszyński zespół ponad 2 tysiące wyjazdów. Od dawna ratownicy medyczni wskazują, że w naszym powiecie potrzebna jest czwarta karetka.  

reklama

Władze szpitala czynią starania, by na terenie powiatu krotoszyńskiego był czwarty Zespół Ratownictwa Medycznego. Statystycznie zakłada się, że jeden zespół powinien obsługiwać około 1000 wyjazdów rocznie, u nas ta liczba jest sporo przekroczona i ten kolejny zespół rozwiązał by problem długiego oczekiwania na karetkę z Kobylina czy Koźmina Wlkp., gdy np. krotoszyńska karetka byłaby na innym wyjeździe - podkreśla Jakub Nelle. 

Czy starania władz naszego powiatu przyniosą skutek? O tym zdecyduje wojewoda. Jak na razie zdecydowano o utworzeniu sześciu nowych podstawowych Zespołów Ratownictwa Medycznego w Wielkopolsce.

Od 1 października 2024 r. rozpoczęły pracę cztery nowe zespoły z siedzibą w Poznaniu oraz jeden w Pile. Dodatkowo, od 1 lipca 2025 r., uruchomiony zostanie sezonowy zespół podstawowy w Poznaniu, który będzie funkcjonował przez trzy miesiące letnie. Nowe zespoły mają zapewnić lepszy dostęp do świadczeń medycznych w regionach o największej liczbie zgłoszeń, gdzie dotychczas czas oczekiwania na pomoc medyczną był znacznie przekroczony - informuje Rafał Stachlewski, specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama