Mieszkańcy gminy Krotoszyn mogą już składać wnioski o zakup węgla od gminy. O tym, gdzie złożyć wniosek oraz kto może to zrobić pisaliśmy tutaj - KLIKNIJ.
Każde gospodarstwo domowe spełniające wymogi będzie mogło zakupić 3 tony węgla w dwóch transzach - 1500 kg do 31 grudnia 2022 roku i 1500 kg od 1 stycznia 2023 roku.
Gmina przystąpiła do rządowego programu. W imieniu burmistrza pan naczelnik Kurek się tym zajmuje. Żartobliwie powiem, że być może w przyszłości będzie mu przysługiwał status górnika - żartuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.
Sprzedaż węgla w Krotoszynie
A już całkiem na poważnie - sprzedażą węgla zajmować się będzie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Węgiel będzie do odbioru na placu przy ulicy Słonecznej. I wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy będą mogli go kupić już za kilka dni.Gmina Krotoszyn podpisała już umowę z Firmą PGE Paliwa sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, która jest jednym z 6 podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego z przeznaczeniem do sprzedaży w ramach zakupu preferencyjnego.
Podpisaliśmy umowę 16 listopada, tydzień temu. Zapotrzebowanie zostało złożone do firmy PGE, zostało nam wskazane miejsce, w którym będziemy odbierać węgiel - jest to Oleśnica. PGKiM jest przygotowane do odbioru tego, mamy odpowiedni sprzęt, to będą takie wanny minimum 25-tonowe, które będą to odbierać - mówi Michał Kurek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w krotoszyńskim urzędzie.
I dodaje.
Czekamy tylko na sygnał, czy ten węgiel już jest i kiedy możemy go odebrać. Myślę, że to może być w przyszłym tygodniu, ale to są tylko przypuszczenia. Po podpisaniu umowy zapewniono nas, że to są 3 - 4 dni. Podpisaliśmy tydzień temu, ten czas już minął i w dalszym ciągu czekamy na ten sygnał.
Kilkaset wniosków o zakup węgla
Do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie wpłynęło już kilkaset wniosków o zakup węgla od gminy. Większość została już rozpatrzona pozytywnie.
Nasz mieszkaniec nie musi dalej nic z tym wnioskiem robić. Zostawiając we wniosku telefon czy maila dostanie informację, że wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Automatycznie ta lista idzie do PGKiM, które będzie przywozić i sprzedawać ten węgiel w naszym imieniu. Pracownik PGKiM będzie się na wskazany we wniosku numer telefonu kontaktował i umawiał konkretny dzień odbioru. Myślę, że kilkadziesiąt osób dziennie jesteśmy w stanie obsłużyć - wskazuje naczelnik.
Jaki węgiel i w jakiej cenie?
W PGKiM Krotoszyn mieszkańcy będą mogli kupić 3 rodzaje węgla: groszek, orzech i miał. Ich ceny będą się różnić.
W sprzedaży będą 3 frakcje - tak zwany groszek czy ekogroszek czyli frakcja od 5 do 25 mm, później jest tak zwany gruby czyli orzech powyżej 25 mm i miał. Kwoty też są już przyjęte - groszek, ekogroszek i orzech to 2.000 zł za tonę, jeżeli chodzi o miał, to będzie sprzedawany po 1.900 zł za tonę - wylicza Michał Kurek.
Odbiór węgla mieszkańcy będą musieli zorganizować we własnym zakresie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.