Marcin J., były prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie oraz dwie inne osoby – jeden z kierowników PGKiM i przedsiębiorstwa – 13 października 2020 roku zostali zatrzymani przez policjantów na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym.
Wśród zatrzymanych są dwie osoby pełniące funkcje publiczne oraz jeden przedsiębiorca. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym – wskazywał wówczas prokurator Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Krotoszyn. Były prezes PGKiM z prokuratorskimi zarzutami
Marcin J. i drugi pracownik PGKiM w Krotoszynie usłyszeli zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za rozstrzyganie przetargów na korzyść przedsiębiorcy. Przedsiębiorca natomiast usłyszał zarzut wręczania korzyści majątkowych.
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił dwóm urzędnikom zarzuty żądania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej wysokości 162 tysięcy złotych jednemu z nich oraz w łącznej wysokości 130 tysięcy złotych drugiemu, w zamian za korzystne dla przedsiębiorcy rozstrzyganie przetargów, kwalifikowane z art. 228 par. 3 kodeksu karnego oraz 228 par. 4 kodeksu karnego. Natomiast zatrzymany przedsiębiorca usłyszał zarzuty wręczenia korzyści majątkowych urzędnikom kwalifikowane z art. 229 par. 1 k.k. - wyliczał prokurator Karol Borchólski.
Krotoszyn. Prezes PGKiM trafił do aresztu
Śledztwo prowadzone pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu trwało od kwietnia 2020 roku. Dotyczyło ono żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w postaci pieniędzy przez osoby pełniące funkcje publiczne w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Krotoszynie oraz w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie.
Postępowanie prowadzone pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczy żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w postaci pieniędzy przez osoby pełniące funkcje publiczne w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. w Krotoszynie oraz Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie. W toku trwającego od kwietnia 2020 roku śledztwa prokurator ustalił, że dwie osoby pełniące funkcje publiczne żądały i przyjmowały korzyści majątkowe w zamian za korzystne, dla wytypowanych przedsiębiorców, rozstrzyganie przetargów na prace budowlano – remontowe budynków i budowli zarządzanych przez PGKiM w Krotoszynie. Urzędnicy żądali od przedsiębiorców pieniędzy w wysokości 10% wartości kontraktu. Przestępczy proceder trwał od kwietnia 2017 roku – obrazował prokurator.
Prezes PGKiM w Krotoszynie, pełniący jednocześnie funkcję radnego powiatowego oraz drugi urzędnik trafili do tymczasowego aresztu. Natomiast wobec przedsiębiorcy zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.
Krotoszyn. Marcin J. wyszedł z aresztu
Areszt dla Marcina J. został przedłużony. Były prezes PGKiM w Krotoszynie w sumie spędził w areszcie 9 miesięcy. Teraz jest jednak na wolności, bo – choć prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu – sąd zdecydował, że Marcin J. po wpłaceniu 50 tys. zł poręczenie majątkowego może wyjść na wolność. Ma także zakaz kontaktowania się z osobami związanymi z trwającym postępowaniem i zastosowano wobec niego dozór policyjny.Prokurator złożył zażalenie od decyzji sądu. Wczoraj (21 lipca) odbyło się posiedzenie w tej sprawie. Jednak sąd podtrzymał postanowienie o uwolnieniu Marcina J. z aresztu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.