Ponad 20 ratowników medycznych działających na co dzień w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krotoszynie oraz Zespołach Ratownictwa Medycznego w powiecie krotoszyńskim bierze udział w sześciodniowym kursie doskonalenia zawodowego, prowadzonym przez instruktorów Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Zajęcia odbywają się w krotoszyńskim szpitalu.
Kurs jest współfinansowany ze środków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie, Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz ze środków związków zawodowych NSZZ Ratowników Medycznych Południowej Wielkopolski.
Ratownicy medyczni – jako jedni z nielicznych – mają obowiązek ciągłego doskonalenia się po zakończeniu studiów i podjęciu pracy.
- Ratownicy medyczni są zobligowani do tego, by wiedzę medyczną cały czas aktualizować i udoskonalać. Co pięć lat każdy z nas musi uzbierać 200 punktów edukacyjnych – z różnego rodzaju szkoleń, kursów, sympozjów – wskazuje Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.
Podczas zajęć praktycznych i teoretycznych nasi ratownicy pogłębiają i utrwalają wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej.
- Medycyna ratunkowa cały czas się rozwija, zmieniają się standardy postępowań z pacjentem, pojawiają się nowe techniki i nowe procedury. My cały czas musimy być na bieżąco, by jak najlepiej nieść pomoc mieszkańcom powiatu krotoszyńskiego – podkreśla Jakub Nelle.
Zakres kursu jest bardzo szeroki. Ratownicy doskonalą się z zakresu udzielania pomocy dzieciom, osobom ciężarnym, dorosłym i osobą starszym. Na kursie szczegółowo omawiane są – zarówno w teorii jak i w praktyce – najcięższe przypadki zagrożenia życia wśród noworodków, niemowlaków, dzieci, dorosłych i osób starszych. I najnowsze standardy postępowania w takich przypadkach. Ratownicy medyczni ćwiczyli techniki i procedury w przypadku m.in. porodu, zatrzymania krążenia u dzieci, u kobiet ciężarnych, u pacjentów urazowych, zawału mięśnia sercowego, astmy, i wszystkich jednostek chorobowych, w których czas ma ogromne znaczenie.
Ratownicy medyczni podczas zajęć praktycznych mieli okazję pod czujnym okiem instruktorów przećwiczyć intubację, kardiowersję, zakładanie wkłuć doszpikowych, defibrylację i wszystkie procedury zaawansowane, które mają na celu uratowanie życia pacjentom w najcięższych stanach.
- Kurs zakończy się egzaminem potwierdzającym nasze doskonalenie zawodowe. Była to pierwsza tura – w planach są już kolejne. W imieniu ratowników medycznych dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by kurs doskonalenia zawodowego mógł odbyć się w Krotoszynie – podkreśla Jakub Nelle, rzecznik prasowy ZRM-ów działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.
Zdjęcia: Jakub Nelle