Do tej pory największym koalicjantem Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie i gminie Krotoszyn była Samorządowa Inicjatywa Obywatelska, na czele której stoi obecny wicestarosta Paweł Radojewski. Obywatelskie Porozumienie Samorządowe przez lata stało w opozycji do rządzących gminą, jednak już w tej kadencji zostało trzecim koalicjantem w radzie miejskiej.
Teraz więzi OPS i PSL zacieśniły się jeszcze bardziej. Zbigniew Brodziak - szef Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego podpisał podpisal pakt z szefami struktur powiatowych i gminnych PSL - Stanisławem Szczotką i Franciszkiem Marszałkiem.
PSL - OPS wspólny start w wyborach
Porozumienie dotyczy wspólnego startu w najbliższych wyborach samorządowych z list PSL.
Mnie już dawno się marzyło, żeby w samorządzie nie było polityki, ale żeby przede wszystkim działać na rzecz mieszkańców naszego powiatu. I taki zamysł miałem po wyborach w 2018 roku. Niestety - nie z mojej winy i nie z winy OPS-u - to się nie udało. Natomiast po rozpoczęciu kadencji rozmawialiśmy wielokrotnie z kolegą Zbyszkiem Brodziakiem, że warto by było wspólnie wystartować w kolejnych wyborach - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta Stanisław Szczotka, jednocześnie prezes Zarządu Powiatowego PSL w Krotoszynie.
Potwierdza to Zbigniew Brodziak, szef OPS-u.
Dyskutowaliśmy dość długo o wspólnym starcie, o tym, żeby odpolitycznić samorząd. Nasza formacja jest złożona z różnych opcji politycznych, Obywatelskie Porozumienie Samorządowe tworzą ludzie o różnych poglądach, ale gdzieś widzimy wspólną więź i myślę, że to pokazujemy przez te lata współpracy - i z PSL, i z SIO, które jest w koalicji obecnie. Widzimy wspólną płaszczyznę, gdzie chcemy pomagać, a nie przeszkadzać - podkreślał Zbigniew Brodziak.
Jak przyznali przedstawiciele obu ugrupowań - OPS ma "mocnych ludzi" w mieście, a PSL na wsiach, więc połączenie sił jest korzystne dla obu stron.
W demokracji jest tak, że żeby coś realizować, to trzeba mieć większość. Więc my połączyliśmy siły, aby wspólnie pracować dla naszych mieszkańców - wskazał Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.
SIO pójdzie do wyborów osobno
A co z Samorządową Inicjatywą Obywatelską, która w tej chwili współrządzi w powiecie i gminie razem z PSL?Stanisław Szczotka przyznał, że przed podpisaniem porozumienia z OPS nie było rozmów pomiędzy PSL a SIO. Poinformował natomiast, że Samorządowa Inicjatywa Obywatelska także otrzymała propozycję dołączenia do porozumienia i wspólnego startu w wyborach.
Koledzy - wicestarosta i przewodniczący rady - odpowiedzieli, że oni są na tyle silni, że będą sami startować. Ja im tego nie poczytuję za złe ani za coś nietaktownego. Natomiast nasze listy są otwarte - wskazał starosta.
Stanisław Szczotka akcentował, że porozumienie nie jest podyktowane przeciwko nikomu, a zwłaszcza obecnemu koalicjantowi - czyli SIO.
- Nadal chcielibyśmy współpracować po wyborach - zapewnił starosta krotoszyński.
Treść porozumienia PSL - OPS
"Mając na względzie dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn, którzy w harmonijnym spokojnym rozwoju widzą szansę dobrego życia, gdzie współdziałanie to nie górnolotna idea, ale idące za nią konkretne działania, które jednoczą i inspirują.Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentowane przez:
- Stanisława Szczotkę - prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Krotoszynie
- Franciszka Marszałka - prezesa Zarządu Miejsko - Gminnego PSL w Krotoszynie
Obywatelskie Porozumienie Samorządowe reprezentowane przez:
- Zbigniewa Brodziaka - przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego
- Sławomira Augustyniaka - wiceprzewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego
- Zarząd powiatowy PSL w Krotoszynie, Zarząd Miejsko - Gminny PSL w Krotoszynie i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe, zawierają porozumienie, na mocy którego w najbliższych wyborach samorządowych z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatu Krotoszyńskiego i Rady Miejskiej w Krotoszynie kandydować będą członkowie Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.
- Strony ustalają, że listy wyborcze zostaną wspólnie ustalone przy założeniu, że liderami list będą osoby, które mają szanse zdobyć jak najlepszy wynik wyborczy.
- Porozumienie ma charakter otwarty, co oznacza, że za zgodą stron, lista sygnatariuszy może być poszerzana.
- Strony ustalają, że decyzje powyborcze będą podejmowane po wyborach, w zależności od wyników list.
- Strony ustalają, że w sprawie kandydatów na Burmistrzów w poszczególnych gminach, decyzje będą zapadać autonomicznie, przy współudziale doradczym prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.
- Partnerzy zgodnie oświadczają, że dołożą wszelskich starań, aby w pełni zrealizować ww. ustalenia."
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.