Uroczystość wręczenia 42 druhom decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego odbyła się w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
Długo wyczekiwane przez druhów świadczenia ratownicze zostały wprowadzone na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych i jest to pierwsze tego typu świadczenie, które jest formą podziękowania dla strażaków ochotników za ich służbę - przypomina st. kpt. Tomasz Patryas, oficer prasowy KP PSP w Krotoszynie.
Czytaj także: Powiat krotoszyński. Promesy dla jednostek OSP
Komu przysługuje prawo do świadczenia ratowniczego?
Świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat, bo o nim mowa, wynosi 200 zł miesięcznie. Prawo do jego otrzymania przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył w działaniach lub akcjach ratowniczych:
- w przypadku mężczyzn - przez co najmniej 25 lat i osiągnął 65. rok życia,
- w przypadku kobiet - przez co najmniej 20 lat i ma co najmniej 60 lat.
Przez czynne uczestnictwo należy rozumieć bezpośredni udział przynajmniej raz w roku w działaniach lub akcjach ratowniczych.
Świadczenie ustala się na wniosek strażaka ratownika OSP lub jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika albo opiekuna prawnego. Wypełniony formularz należy złożyć w komendzie powiatowej. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej. Dodatkowo, kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji - od 1 marca.
Ilu strażakom z powiatu krotoszyńskiego przyznano już świadczenie ratownicze?
Od momentu wdrożenia ustawy, świadczenie ratownicze przyznano 252 druhom z powiatu krotoszyńskiego.
Do komendy napływają kolejne wnioski, które są na bieżąco rozpatrywane. Druhom seniorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za długie lata strażackiej służby - dodaje st. kpt. Tomasz Patryas.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.