Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Jego celem jest upamiętnienie tych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu… - czytamy w początku preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krotoszynie
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych władze Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego wspólnie z organizacjami politycznymi i młodzieżą szkolną złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy oddziału partyzanckiego ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bory” w Benicach, pod tablicą w Parku Dworcowym w Krotoszynie upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych oraz na cmentarzu w Krotoszynie, pod pomnikiem poległych w bitwie pod Benicami w 1946 roku.Wieczorem w Muzem Regionalnym im. H. Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Złożenie kwiatów w miejscach pamięci:
- Pomnik upamiętniający żołnierzy oddziału partyzanckiego ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bory” w Benicach.
- Tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych na Skwerku Żołnierzy Wyklętych w Parku Dworcowym w Krotoszynie
- Pomnik poległych w bitwie pod Benicami w 1946 roku na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.