reklama

Krotoszyn: Wernisaż wystawy "Dzieje Papieru i Papiernictwa" [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn: Wernisaż wystawy "Dzieje Papieru i Papiernictwa" [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wernisaż wystawy "Dzieje Papieru i Papiernictwa" zorganizowany w krotoszyńskim muzeum cieszył się dużym zainteresowaniem. Najmłodszym najwięcej radości sprawiło własnoręczne czerpanie papieru, a nieco starsi z ciekawością słuchali historii powstania tego materiału. Papier towarzyszy ludziom od II wieku. Najpierw Chińczycy i Arabowie, a później Europejczycy odkryli jak można go wyrabiać. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez książek, gazet, zeszytów, wszelkiej maści papierowych opakowań czy wszędobylskich karteczek. I pewnie dlatego wernisaż wystawy „Dzieje Papieru i Papiernictwa” w krotoszyńskim muzeum cieszył się sporym zainteresowaniem. Dorośli z zaciekawieniem przyglądali się maszynom służącym do pomiaru gramatury, grubości i odporności wytwarzanego papieru. – Aparaty badają np. wytrzymałość papieru, czyli to, ile razy musimy wygiąć próbkę papieru do momentu jej przerwania. Najsłabiej wypada papier toaletowy lub chusteczka higieniczna. Najbardziej wytrzymały jest papier banknotowy, to około 4000 podwójnych wygięć – wyjaśniał Jan Bałchan z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, bo to właśnie stamtąd wystawę przywędrowała do Krotoszyna. Najmłodszych zafascynowało ręczne czerpanie papieru. Maluchy próbowały swych sił w tej trudnej sztuce, a wytworzony papier mogły zabrać na pamiątkę do domu. Patronat medialny nad imprezą objęła „Gazeta Krotoszyńska”.

(mar)

Jan Bałchan z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Papier to materiał, do którego – tak naprawdę – w naszym codziennym życiu nie przywiązujemy większej uwagi. No, może wyjątkiem są papiery wartościowe, które z większą troską traktujemy, ale na co dzień papieru nie zauważamy. Jednak jest to materiał bardzo ważny i istotny dla naszego życia, dla naszej kultury. Materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie człowieka, bo jesteśmy nim otoczeni i stykamy się z nim niemalże cały czas.

Piotr Mikołajczyk – dyrektor muzeum im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie

Wystawa potrwa do 18 kwietnia. W tym czasie również przedszkolaki i grupy szkolne mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach czerpania papieru. Zachęcam, żeby dzieci przynosiły ze sobą suszone rośliny, liście, płatki kwiatów, sznureczki itp., dzięki którym stworzą własne wzory na papierze. Własnoręcznie wytworzone kartki maluchy zabiorą do domu. Proszę o wcześniejsze uzgodnienie terminu pod nr tel. 62 722 61 47 lub drogą mailową: muzeum@krotoszyn.pl.

Jak powstał papier?

Historia papieru ma swój początek w Chinach, w roku 107. Po raz pierwszy pozyskano go przez przypadek, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty. Ubijano ją na matach kijami, a po jej zdjęciu okazało się, że na matach pozostał cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Chińczycy przez setki lat strzegli tajemnicy wytwarzania papieru. Dopiero ok. 750 roku odkryli ją Arabowie, a w III w. także Koreańczycy. Później migracja ludów sprawiła, że umiejętność pozyskiwania papieru obiegła cały świat. Do Europy dotarła jedwabnym szlakiem. W Hiszpanii w roku 1154 zbudowano pierwszą papiernię. W Polsce sekret papiernictwa poznano ok. XV wieku.

Zobacz galerię z imprezy tutaj.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE