O budowę tężni solankowej w Krotoszynie zabiegał radny Sławomir Augustyniak. Już na październikowej sesji rady miejskiej rajca wyliczał zalety tężni solankowej.
Zachęcam wszystkich do poczytania na temat tego, jakich chorób leczenie może być wspomagane przez korzystanie z tężni solankowej. Pozwolę sobie wymienić – leczenie schorzeń układu oddechowego, tarczycy, schorzeń alergicznych, nadciśnienia tętniczego krwi i wielu innych. Uważam, że wybudowanie tego typu obiektu w obrębie Wodnika na Błoniu wzbogaciłoby ofertę, jaką mamy dla naszych mieszkańców, a jednocześnie zrealizowało cel zdrowotny - wskazywał Sławomir Augustyniak.
Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek przyznał, że pomysł jest ciekawy i warty rozważenia.
Tężnia solankowa w Krotoszynie
Po rozważaniach zdecydowano, że tężnia solankowa stanie na krotoszyńskich Błoniach. Na realizację inwestycji władze Krotoszyna otrzymały pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dotację ze środków WIOŚ w Poznaniu.
Na realizacją zadania Miasto i Gmina Krotoszyn otrzymało wsparcie z dwóch źródeł. Jednym z nich jest finansowanie w postaci preferencyjnej pożyczki udzielonej przez bank Gospodarstwa Krajowego w ramach w ramach Instrumentu Finansowego wdrożonego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 9: „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego” Działanie 9.2.: „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych – instrumenty finansowe”. Drugie źródło wsparcia stanowi dotacja pochodzącą ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na przedsięwzięcia związane z innowacyjną zieloną infrastrukturą i ochroną bioróżnorodności - wyliczają władze Krotoszyna.
Wczoraj (17 lipca) wiceburmistrz Krotoszyna Darian Paszek podpisał umowę na budowę tężni solankowej z wykonawcą inwestycji - firmą WIL BUD Huberta Kowalskiego z Kobylina. Koszt realizacji zadania to około 1,1 mln zł.
W ramach inwestycji na krotoszyńskich Błoniach powstanie tężnia solankowa na rzucie koła wraz z infrastrukturą towarzyszącą, pergola w postaci ażurowego zadaszenia z drewnianych belek, a przy tężni pojawią się elementy małej architektury, takie jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Planowane są także nowe nasadzenia krzewów i pnączy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.