reklama

Krotoszyn. Zegar na wieży ratusza nadal nie działa. Co się stało?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Krotoszyn

Krotoszyn. Zegar na wieży ratusza nadal nie działa. Co się stało? - Zdjęcie główne

foto UM Krotoszyn

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZegar na wieży krotoszyńskiego ratusza od kilku miesięcy wskazuje złą godzinę.
reklama

W połowie lipca stanął czas na wieży krotoszyńskiego ratusza. Zegar został zatrzymany. Władze Krotoszyna zdecydowały się przeprowadzić jego gruntowną renowację. 

Do końca listopada będzie trwała gruntowna renowacja mechanizmu zegara na wieży Ratusza, dlatego przez ten czas będzie on wskazywać złą godzinę. Walczymy o to, żeby zachować mechanizm w jego historycznej formie! - podkreślały wówczas władze Krotoszyna. 

Wyznaczony termin jednak minął, a zegar nadal nie działa. Co się stało? Okazało się, że usterek jest więcej, niż początkowo zakładano. 

Niestety ze względu na brak możliwości określenia szczegółowego zakresu prac przed demontażem wszystkich jego elemntów okazało się, że pierwotnie zakładany, szacunkowy  termin realizacji zadania jest zbyt krótki z uwagi na wykryte podczas naprawy dodatkowe usterki. Z tych też względów oraz w trosce o najwyższą jakość wykonania Wykonawca zwrócił się do Burmistrza Franciszka Marszałka z prośbą o wydłużenie terminu zakończenia prac do 26 lutego 2023 roku, która została zaakceptowana - wskazują władze Krotoszyna. 

reklama

Konserwację zabytkowego zegara przeprowadza firma "Czas na wysokości" z Wolsztyna. Zegar na wieży ratusza w Krotoszynie został wyprodukowany w fabryce E. Möllinger w Berlinie w połowie XIX wieku. Powstał jeszcze przebu rozbudową ratusza w Krotoszynie. Oryginalnie wyposażony był w cztery tarcze, ale po rozbudowie ratusza użytkowane są tylko trzy. 

Zegar wymaga gruntownej renowacji. Zakres prac obejmie także wykonanie naciągu automatycznego zabytkowego zegara, co wyeliminuje konieczność jego ręcznego nakręcania i zwiększy bezpieczeństwo jego użytkowania. 

Renowacja mechanizmu zegarowego kosztować będzie 52.890 zł brutto, natomiast wykonanie elektrycznego naciągu automatycznego - 24.600 zł brutto. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama